Škotų tiesiaausė katė – viena iš išskirtinių ir visame pasaulyje atpažįstamų kačių veislių. Ši veislė išsiskiria subtilia elegancija, ramia prigimtimi ir nepriekaištingu prisitaikymu prie namų gyvenimo. Nors škotų tiesiaausės atrodo panašios į populiariąją škotų nulėpausę, jos turi esminį skirtumą – standžias ir stačias ausis. Pastaraisiais dešimtmečiais žavios išvaizdos ir švelnaus charakterio škotų tiesiaausės pelnė daugybę gerbėjų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Straipsnyje pateikiama visapusiška informacija apie škotų tiesiaausę veislę: jos kilmę, išvaizdą, elgseną, kasdienius poreikius, paveldimas ligas bei rekomendacijas būsimiems šeimininkams.
Kilmė ir istorija
Škotų tiesiaausė katė (angl. Scottish Straight) – žavinga ir universali veislė, kuri savo kilmę dalijasi su dar žinomesne škotų nulėpausės (Scottish Fold) kate. Škotų nulėpausių veislė pradėta veisti Škotijoje XX a. septintajame dešimtmetyje. 1961 m. ūkininkas William Ross savo ūkyje pastebėjo katę Susie, turinčią išskirtines, nulinkusias ausis. Būtent nuo šios katės prasidėjo škotų nulėpausių veislės formavimas: iš pradžių buvo kryžminamos laukinės Skotijos katės su vietinėmis naminėmis katėmis.
Vis dėlto veislės selekcininkams netrukus paaiškėjo, kad kryžminant dvi nulėpauses kates, dalis palikuonių susilaukia sunkių sveikatos sutrikimų, ypač susijusių su kaulų deformacijomis (osteochondrodysplasia). Dėl šios priežasties buvo imtasi praktikos nulėpauses kates veisti su paprastomis, tiesiaausėmis, kad būtų sumažinta rizika palikuonims paveldėti šias problemas. Tokiu būdu gauta nauja, nepriklausoma škotų tiesiaausių veislė, kuri genetiškai yra labai artima škotų nulėpausėms, tačiau neturi paveldėto mutavusio ausų standumo geno.
Tarptautinės organizacijos – tokiomis kaip TICA (The International Cat Association), FIFe (Tarptautinė kačių federacija) ar CFA (Cat Fanciers’ Association) – škotų tiesiaausę veislę dažnai priskiria škotų nulėpaušių veislės grupei, tačiau atskirai registruoja tiesiaausius ir nulėpausius atstovus. Daugelis parodų leidžia škotų tiesiaausiams varžytis atskirąja kategorija, įvertinant jų unikalią išvaizdą ir charakterio savybes.
Išvaizda
Pagrindiniai bruožai
- Ausys: Skirtingai nei nulėpausių, škotų tiesiaausių ausys yra visiškai stačios, didelės, plačiai statytos ir smailios viršūnėse.
- Galva: Apvali ir didelė, trumpas kaklas, ryškūs skruostikauliai.
- Akys: Didelės, apvalios, išraiškingos. Akys gali būti įvairių spalvų, priklausomai nuo kailio spalvos.
- Kūnas: Vidutinio dydžio, kompaktiškas, stiprus ir proporcingas.
- Kailis: Gali būti trumpas arba pusiau ilgas (priklausomai nuo varianto); tankus, švelnus; priimami praktiškai visi spalvų variantai: vienos spalvos, dvispalviai, tigriniai, margi ir kt.
- Uodega: Vidutinio ilgio, proporcinga kūnui, plati prie pagrindo, gali šiek tiek siaurėti link galo.
- Svoris: Suaugusi škotų tiesiaausė katė paprastai sveria 3–5 kg, katinai gali būti didesni – iki 6 kg.
Spalvinės variacijos
Škotų tiesiaausių spalvų spektras labai platus – leidžiami tiek vienos, tiek įvairių raštų ir atspalvių variantai. Populiarūs mėlynos, juodos, baltos, šokoladinės, lelijinės, raudonos spalvos atspalviai, taip pat įvairūs tabby (tigrinis, rainas), dvispalviai ir trispalviai variantai. Kailio ilgis priklauso nuo linijos: yra trumpakailių ir ilgakailių škotų tiesiaausių atmainų.
Charakteris
Bendros savybės
- Rami prigimtis: Škotų tiesiaausės katės paprastai apibūdinamos kaip ramios, paklusnios ir ne itin triukšmingos. Jos vertina šeimos rutiną ir mėgsta ramų gyvenimo tempą.
- Draugiškumas: Šios veislės atstovės lengvai prisitaiko prie žmonių, vengiamos agresijos ar perdėtos nervingumo. Dažnai gerai sutaria su vaikais, kitomis katėmis, o užaugusios kartu – ir su augintiniais šunimis.
- Prisirišimas: Škotų tiesiaausės gana prisiriša prie šeimininko, tačiau retai reikalauja nuolatinio dėmesio ar pastovaus glostymo. Dažnai mėgsta būti šalia, tačiau mėgsta ir nepriklausomybę.
- Žaismingumas: Ypač jaunos katės žaismingos, klastos ir domisi aplinka, tačiau su amžiumi dažniausiai tampa subtilesnės ir noriai stebi kasdienybę iš šalies.
- Išradingumas: Dėl savo protingumo ši veislė dažnai greitai išmoksta namų taisykles, puikiai moka naudotis kraiko dėže, draskykle, geba spręsti paprastas dėliones ir atpažinti tam tikrus žodžius ar rutiną.
Bendravimas su šeimos nariais ir kitais gyvūnais
Škotų tiesiaausės katės yra socialios, tačiau dažnai pasirenka vos vieną ar kelis mėgstamiausius žmones, su kuriais sieja stipriausią ryšį. Jos mėgsta stebėti šeimos narius, sekti paskui juos, prigulti šalia. Gerai sutaria tiek su vaikais, tiek su pagyvenusiais žmonėmis. Jei iš anksto socializuojamos, puikiai prisitaiko net ir triukšmingame, judriame namų ūkyje. Dažniausiai ignoruoja ar toleruoja kitus augintinius, tačiau laikomos kartu su labai aktyviais ar dominuojančiais gyvūnais gali rinktis nuošaliau laikyti distanciją.
Priežiūra ir mityba
Kailio priežiūra
- Trumpakailės: Šių kačių kailią kartą per savaitę reikia iššukuoti tankia šukomis ar šepečiu – tai padeda pašalinti negyvus plaukus ir išvengti sąvėlų susidarymo.
- Ilgakailės: Ilgesnio kailio škotų tiesiaausėms šukavimą reikėtų atlikti 2–3 kartus per savaitę, ypač pavasarį ir rudenį, kai vyrauja intensyvesnis kailio kaitos laikotarpis. Šukuojant svarbu atkreipti dėmesį į pažastų, kaklo ir uodegos sritis.
Kitos higienos procedūros
- Ausų priežiūra: Reguliariai patikrinkite ausis – jos turėtų būti švarios, be per didelio sieros ar nešvarumų. Pastebėjus paraudimą, nemalonų kvapą ar išskyras, rekomenduojama kreiptis į veterinarą.
- Nagų kirpimas: Maždaug kas 2–4 savaites reikia patrumpinti nagus, ypač jei katė nevaikšto lauke.
- Akių valymas: Jei pasitaiko ašarojimo, reikėtų švelniai nuvalyti akis sudrėkintu vatos diskeliu.
- Dantų priežiūra: Palaikyti dantų sveikatą padeda specialūs kramtukai, sausas pašaras arba dantų valymo rutinos. Antspaudai ant dantų, blogas kvapas ar dantenų paraudimas signalizuoja apie galimus burnos ertmės sutrikimus.
Mityba
Škotų tiesiaausėms katėms rekomenduojama subalansuota, aukštos kokybės mityba. Renkantis pašarą svarbu atsižvelgti į katės amžių, aktyvumą ir sveikatos ypatybes. Geriausia racioną suderinti su veterinarijos specialistu. Būtina užtikrinti nuolatinį švaraus vandens šaltinį, vengti perteklinio maitinimo ir stebėti, kad katė neimtų tukti.
Ypač atidžiai reikėtų stebėti svorį – škotų tiesiaausėms būdingas polinkis į antsvorį esant nepakankamam fiziniam aktyvumui ar permaitinimui. Papildomai naudinga pasiūlyti kokybiškų konservų, termiškai apdorotos mėsos ar specialių vitaminų tik suderinus su gydytoju.
Sveikata ir paveldimumas
Bendros sveikatos ypatybės
Škotų tiesiaausės katės laikomos pakankamai sveika ir patvaria veisle. Vidutinė gyvenimo trukmė siekia 12–15 metų, tačiau tinkamai prižiūrimos atstovės neretai nugyvena ir ilgiau. Svarbiausi žingsniai užtikrinant sveiką gyvenseną – periodiniai veterinariniai patikrinimai, reguliarūs skiepai ir kokybiška mityba.
Paveldimos ligos ir polinkiai
- Kaulinio audinio sutrikimai: Skirtingai nuo nulėpaušių, škotų tiesiaausės neturi mutavusio ausų standumo geno, todėl nėra linkusios į vadinamąją osteochondrodysplasia ligą – kaulų deformacijas, kuriomis pasižymi dalis nulėpaušių.
- Širdies ligos: Veislei galimas padidėjęs paveldimų širdies ligų (pvz., hipertrofinės kardiomiopatijos) pavojus, todėl kartą per metus verta atlikti profilaktinį širdies tyrimą.
- Nutukimas: Pagrindinė su gyvenimo būdu susijusi problema – polinkis į nutukimą, ypač jei katė yra mažai aktyvi ar nuolat šeriama dideliais kiekiais aukštokaloringo maisto.
- Šlapimo takų ligos: Kaip ir kitoms katėms, pasitaiko šlapimo takų infekcijų ar urolitazės, todėl būtina stebėti šlapinimosi dažnumą, kraiko dėžės lankomumą.
Prieš naujos katės įsigijimą rekomenduojama pasidomėti giminės sveikata ir atsakingai rinktis veislyną – taip sumažinami paveldimų sveikatos problemų pavojai.
Tinka kam?
- Šeimoms su vaikais – škotų tiesiaausės dažniausiai labai kantrios, pakantios ir noriai bendrauja. Jos nebijo žaismingų vaikų, tačiau vertina ir ramią aplinką.
- Vyresnio amžiaus žmonėms – ši veislė nėra per daug aktyvi, dažnai žaidžia tik trumpai, todėl puikiai tinka namams, kur vertinamas pastelinis tempas.
- Žmonėms, kurie pirmą kartą įsigyja katę – škotų tiesiaausės gana lengvai prižiūrimos ir nereikalauja sudėtingų procedūrų ar ypatingos patirties.
- Kelių augintinių namams – tinkamai socializuota škotų tiesiaausė dažnai puikiai sutaria su kitomis katėmis ir net šunimis.
- Darbą namuose dirbantiems ar daug laiko namuose praleidžiantiems – nors jos nepriklauso prie itin reikalaujančių dėmesio veislių, mėgsta turėti šalia žmogų ir stebėti kasdienius procesus.
Vis dėlto, besiruošiant priimti škotų tiesiaausę į namus, svarbu užtikrinti nuolatinį rūpestį, reguliarų žaidimą bei šiokį tokį fizinį krūvį, kad išvengtumėte tingumo ir nutukimo rizikos.
Įdomūs faktai
- Škotų tiesiaausės dažnai painiojamos su britų trumpaplaukėmis katėmis dėl panašios išvaizdos, tačiau šios veislės yra genetiškai ir istoriškai skirtingos.
- Lyginant su nulėpausėmis, tiesiaausės priskiriamos tvirtesnėms ir ilgaamžiškesnėms katėms, nes jos neturi mutavusio ausų geno.
- Škotų tiesiaausės dažnai užfiksuojamos „sėdinčios kaip žmogus“ – taip vadinama „Budos poza“: sėdi stačiai, užpakalinėmis letenomis remiasi į grindis, o priekines iškelia ar išskleidžia ant pilvo.
- Nemažai škotų tiesiaausių turi galingą balsą ir yra linkusios „kalbėtis“ su šeimininku, tačiau nėra triukšmingos.
- Pasaulyje žymūs selekcininkai rekomenduoja niekada neporuoti dviejų nulėpaušių, todėl tiesiaausiai dažnai būtini veisimo programoje kaip „sveikos linijos“ palaikytojai.
Apibendrinimas
Škotų tiesiaausė katė – draugiška, švelni ir lengvai prisitaikanti veislė, kuri puikiai dera prie įvairių namų tipų ir šeimų. Jos pirminiai privalumai – neiššaukianti ramybė, protingumas, graži ir tvarkinga išvaizda bei palyginti nedidelis polinkis į rimtas paveldimas ligas. Visgi kaip ir bet kuri kita katės veislė, škotų tiesiaausė reikalauja kasdienio rūpesčio, žaidimų, kokybiško maitinimo ir periodinių sveikatos patikrinimų pas veterinarą. Atsakingai auklėjant ir prižiūrint, ši katės veislė taps ištikimu, taikiu ir intelektualiu šeimos nariu, kuris džiugins daugelį metų.

Veterinarijos gydytojas su ilgamete patirtimi, rašantis apie šunų, kačių ir kitų gyvūnų veisles, priežiūrą bei sveikatą. Jo tinklaraštyje galima rasti praktinių patarimų augintinių šeimininkams, moksliškai pagrįstos informacijos ir įdomių faktų apie gyvūnų elgseną bei kasdienybę.