Persų katė: veislės ypatumai, priežiūra ir charakteris

Persų katė: veislės ypatumai, priežiūra ir charakteris

Persų katė yra viena iš žymiausių ir lengviausiai atpažįstamų kačių veislių pasaulyje, garsėjanti įspūdinga kailio struktūra, ramaus būdo temperamentu ir išraiškingomis akimis. Nuo seno vertinama dėl savo elegancijos, persų katė šiandien laikoma viena populiariausių naminių kačių veislių daugelyje šalių, įskaitant ir Lietuvą. Vis dėlto, ši veislė reikalauja atsakingo šeimininko, nes pasižymi specifiniais priežiūros, mitybos bei sveikatos poreikiais. Straipsnyje pateikiamas išsamus persų katės veislės aprašymas, pagrįstas Tarptautinės kačių federacijos (FIFe) ir kitų autoritetingų organizacijų informacija, padėsiantis geriau suprasti tiek veislės istoriją, tiek svarbiausius jos ypatumus.

Kilmė ir istorija

Persų katės kilmė siekia kelis šimtmečius ir yra gaubiama paslaptingumo bei legendų. Manoma, kad pirmosios ilgaplaukės katės į Europą buvo atvežtos XVII a. iš Persijos (dabartinio Irano) ir Turkijos. Dėl to veislė ir pavadinta persų kate. Tikslesnė veislės raida susijusi su dideliu Europos selekcininkų dėmesiu – ypač Anglijoje ir Italijoje – kurie sistemingai augino katinus su išskirtiniu ilgu kailiu ir ramaus būdo bruožais.

Jau XIX a. pabaigoje persų katės tapo elitinėmis parodų dalyvėmis Didžiojoje Britanijoje, o XX amžiuje pasiekė ir kitus žemynus. Tuo metu imta selektyviai stiprinti veislės bruožus: ypač apvalią galvą, trumpą nosį, dideles akis, laibą uodegą bei tankų, ilgesnį kailį. Toks kryptingas veisimas paveikė ne tik estetiką, bet ir persų katės charakterį bei sveikatą – atsirado tam tikrų ligų polinkių, su kuriais šiuolaikiniai veisėjai stengiasi kovoti.

Išvaizda

Bendri bruožai

  • Ilgas, itin tankus ir purus kailis, dengiantis visą kūną, įskaitant apykaklę („karčius“), uodegą ir letenas.
  • Apvali, masyvi galva su išraiškingomis, aukštai įstatytomis akimis ir labai trumpa, plati nosimi (veislės tipas „ultra“ arba „punch face“ turi ryškiausiai išplatintą nosį).
  • Užapvalintos, palyginti mažos ausys, išsidėsčiusios toli viena nuo kitos.
  • Storas, kompaktiškas, vidutinio dydžio ar stambesnis kūnas, trumpomis, galingomis kojomis ir apvaliomis pėdomis.
  • Išraiškingos akys, sudarančios atviros, naivios išraiškos įspūdį; galimos įvairiausios spalvos, tačiau dažniausios – auksinės, varinės, mėlynos ar žalsvai geltonos, priklausomai nuo kailio atspalvio.

Kailio variacijos

Persų katės veislė garsėja ne tik tankiu ilgakailiu, bet ir labai įvairiais spalvų variantais. FIFe ir kitos organizacijos pateikia šimtus oficialiai pripažintų persų katės kailio atspalvių ir piešinių (solid, tabby, bicolor, smoke, chinchilla, colorpoint ir kiti). Geriausiai atpažįstamos yra baltos, juodos, mėlynos, pilkos ar auksinės persų katės, tačiau selekcininkai išveisia ir retesnių spalvų ar kombinacijų augintinius.

Beje, išskiriama ir Himalajinė persų katė – dažnai žinoma kaip „colorpoint persas“. Nors kai kuriose organizacijose ši rūšis laikoma atskira veisle, pagal išvaizdą, charakterį ir priežiūrą ji labai artima persų katei.

Išskirtiniai tipai

  • „Doll face“ persų katės turi mažiau išplatintą veidą ir ilgiau gyvena, nes rečiau susiduria su kvėpavimo bei akių problemomis.
  • Tradicinio (klasikinio) tipo persai dažniau matomi ne parodose, o namų aplinkoje, nes „ultra“ tipas laikomas parodiniu standartu.

Charakteris

Persų katės pasižymi ramaus, subalansuoto ir draugiško augintinio savybėmis. Jas retai apibūdina kaip itin žaismingas ar aktyvias, tačiau dauguma šeimininkų pabrėžia ištikimą elgseną, švelnumą ir prieraišumą. Persų katės dažnai mėgsta gulėti šiltose vietose, stebėti aplinką ar būti glostomos. Daugelis šeimininkų persų kates apibūdina kaip „sofos karalienes“.

  • Meilė šeimininkui: šios katės stipriai prisiriša, mėgsta būti šalia žmogaus, bet nėra įkyrios.
  • Tolerancija kitiems gyvūnams: dažniausiai išsiskiria santūrumu ir gebėjimu sugyventi su kitais gyvūnais (ypač jei socializuotos nuo mažens).
  • Nedaug miauksi: jų balsas ramus, jos mėgsta tylą ir pastovumą, vengia triukšmingos aplinkos.
  • Žaismingumas: nėra labai aktyvios, bet mėgsta trumpas žaidimų sesijas, domisi lėčiau judančiais žaislais.
  • Nerodo agresijos: ši veislė retai demonstruoja neadekvatų elgesį, todėl tinka šeimoms su vaikais (su sąlyga, kad vaikai moka teisingai elgtis su katėmis).

Vis dėlto reikia pažymėti, kad su persų kate būtini kasdieniai ramūs kontaktai, nes ilgas vienatvės periodas gali paskatinti nuobodulį ar apatiją.

Priežiūra ir mityba

Kailio priežiūra

Tai viena reikliausių kačių veislių kailio priežiūros atžvilgiu. Tankus ir ilgas persų katės kailis linkęs veltis, formuotis į gumulus net ir pačiame švariausiame būste. Todėl reguliari (kartais kasdienė) šukavimo procedūra yra būtina:

  • Kasdienis šukavimas metalinėmis arba natūraliomis šukomis – padeda išvengti šerių susivelimo.
  • Kailio apžiūra, ypač pažastyse, už ausų ir pilvo srityje – dažniausios vietos, kur susidaro sąvėlos.
  • Maudymas – rekomenduojamas kas kelis mėnesius (priklausomai nuo gyvūno aktyvumo ir kailio būklės), naudojant specialias kačių priemones.

Akys ir nosis

Dėl būdingos veido sandaros persų katės dažnai turi ašarojančias akis ir jautrią nosį. Todėl:

  • Reguliariai valykite paakius drėgna vata, kad nesikauptų išskyros.
  • Stebėkite, ar nėra nosies užsikimšimo, ypač „ultra“ tipo persų katėms.

Mityba

Persų katės mitybai keliami aukšti reikalavimai:

  • Aukštos kokybės subalansuotas maistas (sausas ir/arba drėgnas), skirtas ilgakailėms veislėms.
  • Galima papildyti omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštimis – geresniam kailio blizgesiui ir odos sveikatai.
  • Svarbu atsižvelgti į polinkį priaugti svorio – labai ramios katės rečiau juda, tad reikia vengti peršėrimo.
  • Šviežias vanduo ir indų švara ypatingai svarbūs dėl šios veislės jautrios virškinimo sistemos.

Bendrieji patarimai

Reikėtų parinkti žemos kraiko dėžę, nes aukšti borteliai nėra patogūs sunkesnėms ar vyresnio amžiaus persų katėms. Be to, šios katės mėgsta šiltas, ramias vietas, tad verta pasirūpinti guoliu, kuris leistų joms stebėti aplinką ir jaustis saugiai.

Sveikata ir paveldimumas

Paveldimos ligos

Persų katės yra viena iš tų veislių, kuriose dėl ilgametės selekcijos susikaupta daugiau specifinių genetinių ligų. Svarbiausios iš jų:

  • Policistinių inkstų liga (PKD) – dažniausiai pasitaikanti paveldima liga, dėl kurios gali vystytis inkstų nepakankamumas. Rekomenduojama rinktis veislynuose sveikatos tyrimais patikrintus kačiukus iš tėvų, kurie nėra PKD geno nešiotojai.
  • Brachicefalinio sindromo problemos („ultra“ tipo persų katėms) – kvėpavimo, ašarų latakų, nosies landų siaurumas, dažnos akių infekcijos ir kvėpavimo takų ligos.
  • Kardiomiopatija – širdies raumens liga, dažniau nustatoma vyresnio amžiaus persų katėms.
  • Dermatologinės problemos – odos uždegimai ir alergijos, dažniau pasireiškia dėl kailio vėlimosi ar nekokybiško šampūno naudojimo.

Gyvenimo trukmė

Dauguma persų kačių su tinkama priežiūra gyvena 12–16 metų, tačiau kai kurie atvejai (ypač „doll face“ tipo) gali peržengti ir aštuoniolikos metų ribą. Gyvenimo kokybė ir trukmė labai priklauso nuo sveikatos stebėjimo, tinkamos mitybos, higienos ir reguliarių veterinarinių patikrų.

Vakcinacija ir kastracija

Kaip ir kitoms namų katėms, persams būtinos planinės vakcinacijos, reguliarios dehelmintizacijos ir sterilizacija/kastracija, jei neplanuojamas veisimas. Tai sumažina daugelį ligų ir elgesio problemų rizikų.

Tinka kam?

Persų katės labai tinka žmonėms, vertinantiems ramias, prisirišusias ir „sofos“ katės charakterio savybes. Geriausiai jos jaučiasi ramiuose namuose, pas šeimininkus, kurie skiria laiko kasdieninei priežiūrai ir bendravimui su augintiniu. Dėl ramaus būdo persės puikiai tinka vyresnio amžiaus žmonėms, šeimoms su vyresniais vaikais, kurie moka elgtis su gyvūnu švelniai. Nelabai tinka žmonėms, kurie daug keliauja ar nebūna namuose, nes ši katės veislė geriau jaučiasi, kai yra kasdien su šeima.

Kategoriškai nerekomenduojama rinktis šios veislės, jei negalite skirti laiko reguliarų kailio šukavimui, akių priežiūrai bei stebėti sveikatą. Nedisciplinuoti šeimininkai, mėgstantys keliauti ar dažnai išvykti palikdami augintinius vienus, susidurs su sunkumais.

Įdomūs faktai

  • Persų katės yra ilgiausią kailį turinti naminių kačių veislė.
  • Pirmąją persų katę į Angliją atvežė keliautojas Pietro della Valle XVII amžiuje.
  • Persų katės dažnai pasirodo klasikiniuose kino filmuose, pavyzdžiui, garsioji „Bondo“ piktadario katė yra persų veislės.
  • Legendomis apipintas teiginys, kad šios katės būdavo karalių ir aristokratų palydovės, bet realūs įrodymai to patvirtinti neleidžia – tačiau persų katė iki šiol laikoma prabangos simboliu.

Apibendrinimas

Persų katė – išskirtinio grožio, ramaus charakterio ir ypatingų priežiūros poreikių katės veislė. Ji žavi ilgaplaukiu kailiu, apvalumu ir išraiškingomis akimis, tačiau pareikalauja atsakingo požiūrio dėl polinkio į paveldimas ligas ir gana didelės kasdienės priežiūros. Tinkamai prižiūrimos persų katės ilgai suteikia džiaugsmo, yra ištikimos ir švelnios kompanionės visai šeimai. Prieš įsigydami šią veislę, potencialūs šeimininkai turėtų gerai apsvarstyti savo galimybes užtikrinti kokybišką priežiūrą ir atitikti visus veislės poreikius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *