Čausti (angl. Chausie) katė – išskirtinė, egzotiškos išvaizdos ir aktyvaus būdo trumpaplaukė katės veislė, kurios šaknys siekia laukines F. chaus rūšies kates. Ši veislė pastaraisiais dešimtmečiais sulaukė augančio susidomėjimo dėl savo išraiškingos laukinės išvaizdos, sumanaus charakterio ir neįprasto kilmės pasakojimo. Straipsnyje detaliai aptarsime čausti kilmę bei istoriją, išvaizdos bruožus, būdą, sveikatos ir priežiūros ypatumus, bei pateiksime praktinių rekomendacijų būsimiems šeimininkams.
Kilmė ir istorija
Čausti katės veislė susikūrė kryžminant naminę katę su džiunglines katės (Felis chaus, kitaip vadinamos pelkinėmis katėmis) atstovais. Felis chaus natūraliai gyvena pietvakarių Azijoje, Artimuosiuose Rytuose ir Egipte. Jos nuo seno stebino žmones savo elegancija, ilgiomis kojomis ir ryškiomis, laukinėmis savybėmis.
Planuoti čausti veislės išvedimo darbai prasidėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose XX amžiaus paskutiniame ketvirtyje. Siekta išgauti naminę katę, kuri išsaugotų džiunglinės katės atletiškumą ir unikalią išvaizdą, tačiau būtų prieraiši ir tinkama laikyti namuose. Veisėjai kryžmino Felis chaus su naminėmis katėmis (dažniausiai abisinų katėmis ir jų mišrūnais). Veislei suformuoti, siekiant išlaikyti subalansuotą charakterį, buvo pasirinkti selektyviai pritaikyti gyvūnai, nes tiesioginiai F1 (pirmosios kartos) hibridai paprastai yra sunkiai prognozuojamo elgesio.
Tarptautinė kačių asociacija (TICA) čausti veislę pripažino 1995 m., tačiau veislė tebelaikoma retai sutinkama (ji nėra nei masiškai paplitusi, nei standartizuota visose didžiosiose asociacijose). Kiti žinomi felinologijos klubai (pvz., FIFe, CFA) kol kas nepripažįsta čausti kaip atskiros veislės.
Išvaizda
Bendri bruožai
Čausti išsiskiria savo egzotiška, laukinę kilmę primenančia išvaizda. Šios katės vidutinio arba didesnio dydžio, labai elegantiškos ir atletiškos, su ilgu, raumeningu kūnu ir ryškiomis, ilgesnėmis kojomis. Suaugusios katės dažniausiai sveria nuo 6 iki 10 kg (patinai paprastai stambesni).
Kailis ir spalvos
Čausti kailis trumpas, tankus ir prigludęs prie kūno, pasižymintis blizgesiu ir maloniu lietimui minkštumu. Veislės standartai išskiria tris pagrindines kailio spalvas:
- „Rudasis tigrinis“ (angl. brown ticked tabby) – dažniausiai pasitaikantis variantas: smėlio ar pilkšvai rudas pagrindas su juodu ar tamsiai rudu žymėjimu.
- „Juoda“ (solid black) – labai reta, vientisai juoda spalva.
- „Sidabro tigrinis“ (grizzled tabby) – išskirtinė spalva, primenanti laukinių šios rūšies protėvių kailį; sidabro pilkumas susimaišęs su tamsiomis žymėmis.
Išskirtiniai bruožai – išraiškingos, migdolo formos akys (dažnai gelsvos ar žalsvos), ilga, siaurėjanti ir tiesi nosis, aukštai išdėstytos, didelės, laikomos stačiai ausys (neretai su kutais viršuje).
Charakteris
Aktyvumas ir smalsumas
Čausti katės garsėja ypatingai dideliu aktyvumu ir išradingumu. Šios veislės atstovai labai smalsūs, žaidžia net ir su pačiais paprasčiausiais namų daiktais, mėgsta šokinėti, tyrinėti aukštas erdves, laipioti baldais ar net spintelėmis. Jų laukinis instinktas nevengia pasireikšti – todėl čausti reikia erdvesnių namų ir nuolatos įvairinamos veiklos.
Prieraišumas ir socialumas
Nors išvaizda šios katės gali priminti laukinius protėvius, savo šeimininkams jos – prieraišios, meilios, dažnai susikuria gilų ryšį su žmogumi. Daugelis veisėjų ir šeimininkų pabrėžia, kad čausti yra ištikimos, bendraujančios, mėgsta būti šalia žmonių, įtraukiamos į kasdienę veiklą.
Protingumas
Veislė pasižymi dideliu intelektu. Čausti nuolat ieško naujų iššūkių, greitai mokosi ir dažnai pradeda „atverti“ duris, langus, spintas. Šios katės linkusios užsiimti interaktyviais žaislais, reaguoja į komandų treniravimą, gali būti mokomos pasitelkiant teigiamą motyvaciją.
Santykiai su vaikais ir gyvūnais
Jei čausti socializuojamos nuo mažų dienų, jos gerai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais (ypatingai šunimis ar kitomis aktyviomis katėmis). Tik svarbu stebėti, ar kiti gyvūnai nebus pernelyg dominuojančios asmenybės, nes čausti mėgsta būti dominuojančios ar bent jau aktyvios grupės narės.
Priežiūra ir mityba
Kailio priežiūra
Šios veislės katės turi trumpą, prigludusį kailį, todėl kasdienio šukavimo ar ypatingos plaukų priežiūros joms nereikia. Užtenka vieno–dviejų šukavimų per savaitę, kurie padeda pašalinti atmirusius plaukus ir palaikyti kailio blizgesį. Pavasario–rudens plaukų keitimosi laikotarpiu gali prireikti dažniau šukuoti, bet iš esmės veislė labai praktiška šiuo atžvilgiu.
Mitybos rekomendacijos
Čausti yra didelės ir aktyvios katės, todėl reikalinga subalansuota, aukštos kokybės katėms skirta mityba. Pageidautina aukštas baltymų, taurino ir riebalų kiekis racione – būtinas raumenų masei palaikyti ir bendrai sveikatai užtikrinti. Veislė linkusi per daug suvalgyti, jei nėra pakankamai aktyvi, todėl svarbu stebėti paros energijos, užkandžių ir pagrindinio maisto kiekį.
Kita priežiūra
- Nagai turi būti reguliariai karpomi, nes aktyvios katės daugiau laipioja ir gali patemsėti, užkliūti už aštrių daiktų.
- Ausis tikrinti bent kartą per savaitę, praverti, jei reikia – švelniai išvalyti.
- Higienos procedūros (akių, burnos ertmės patikra) ir profilaktiniai apsilankymai pas veterinarą – ypač svarbūs aktyvioms veislėms.
- Privaloma turėti kraiko dėžę, kurią katė priima – kai kurios čausti būna išrankios savo tualetui, todėl verta eksperimentuoti su kraiko tipais ir dėžės vieta.
Būtina užtikrinti interaktyvią ir stimuliuojančią buitinę aplinką – laipiojimo medžiai, stulpeliai nagams, įvairaus dydžio žaislai, katėms skirtos pasislėpimo erdvės ar netgi saugiai įrengtas (uždaro tipo) lauko voljeras bus didelis privalumas.
Sveikata ir paveldimumas
Bendros sveikatos tendencijos
Čausti veislė yra gana nauja, todėl ilgalaikių mokslinių tyrimų apie dažniausiai pasitaikančias ligas ar genetinius defektus nėra tiek daug, kaip apie seniai žinomas veisles. Vis dėlto, remiantis veisėjų, veterinarų ir TICA duomenimis, pastebimos kelios reikšmingos rizikos:
- Virškinimo jautrumas – kai kurios čausti, ypač f1 ir f2 kartos, gali sunkiau virškinti įprastą komercinį maistą, neretai patiria jautraus skrandžio ar žarnyno požymius (viduriavimą, apetito stoką, vėmimą). Tokiais atvejais būtina suderinti mitybą su veterinaru.
- Įgimtos širdies ligos – nors ne itin dažnos, tačiau kai kuriose linijose užfiksuoti atvejai, pavyzdžiui, hipertrofinė kardiomiopatija.
- Laktozės ir kai kurių grūdinių kultūrų padidintas netoleravimas.
- Bendros naminėms katėms būdingos ligos: burnos ertmės uždegimas, kačių gripas, inkstų funkcijos nepakankamumas.
Gyvenimo trukmė
Vidutinė čausti katės gyvenimo trukmė – apie 12–15 metų. Ilgaamžiškumą lemia genetika, judėjimo kiekis ir mityba, taip pat priežiūros kokybė ir reguliari veterinarinė profilaktika.
Parinkimas veisimui
Dėl laukinių protėvių (Felis chaus) ir naminės katės kryžminimo, pirmosios kartos (F1) ir kai kurių ankstyvų kartų čausti gali būti nevaisingos (ypač patinai), todėl veisimo politika yra griežtai kontroliuojama – tai ir lemia veislės retumą pasaulyje.
Specifiniai poreikiai
Dėl itin didelio fizinio aktyvumo čausti labiau rizikuoja patirti traumas: lūžiai, išnirimai, raumenų ar sausgyslių patempimai. Taip pat kai kurioms katėms pasireiškia stiprus grobio instinktas, todėl būtina ypatingai stebėti kontaktą su mažaisiais gyvūnais (paukščiais, graužikais ar ropliais).
Tinka kam?
- Aktyviems, daug laiko namuose praleidžiantiems žmonėms ar šeimoms.
- Patyrusiems kačių augintojams, kurie gali užtikrinti saugią, stimuliuojančią aplinką.
- Šeimoms su vaikais, bet svarbu užtikrinti pagarbų elgesį su gyvūnu.
- Žmonėms, norintiems bendravimo ir „kalbančios“ katės (čausti garsėja savo vokalizacija, gebėjimu įvairiai „kalbėti“ su šeimininku).
- Nerekomenduojama žmonėms, kuriems reikia ramios, neaktyvios ar ilgai vienumoje galinčios būti katės.
- Tinka laikyti su šunimis ar kitomis didelėmis katėmis, jei gyvūnai iš anksto supažindinti tarpusavyje.
Įdomūs faktai
- Čausti vardas kilo nuo laukinės katės lotyniško pavadinimo Felis chaus.
- Pirmosios kartos (F1) čausti beveik niekada nėra parduodamos namų augintiniams – jos laikomos tik veisėjų.
- Šios veislės atstovai mielai žaidžia su vandeniu, o kai kurie netgi mėgina maudytis, primindami savo protėvių pomėgį žvejoti pelkėse ar upeliuose.
- Lyginant su kitomis „laukinių“ hibridų veislėmis (pvz., bengalais ar savanais), čausti dažniausiai yra šiek tiek ramesnės, bet vis tiek labai aktyvios ir reikalaujančios dėmesio.
- Veislės standartas numato, kad čausti negali būti trumpauodegės ar ilgalaukiškos, jų uodega turi būti apie ¾ kūno ilgio.
Apibendrinimas
Čausti (chausie) – neeilinė katės veislė, išsiskirianti savo egzotiška, laukinę kilmę primenančia išvaizda, nepriekaištingu atletiškumu ir itin aktyviu gyvenimo būdu. Šios katės tinkamos subrendusiems, atsakingiems šeimininkams, norintiems užmegzti stiprų ryšį su augintine ir pasiruošusiems investuoti į interaktyvią katės aplinką. Nors čausti kailis nereikalauja sudėtingos priežiūros, veislė turi energijos perteklių, todėl jai reikia daug žaislų, laipiojimui skirtų objektų ir nuolatinio bendravimo. Rekomenduojama reguliariai konsultuotis su veterinaru dėl maitinimo ir sveikatos, ypač jei pastebimi virškinimo sutrikimai ar padidėjęs jautrumas. Apibendrinant galima teigti, kad čausti – pasirinkimas tikrai unikaliems ir pasiruošusiems augintojams, kurie ieško šiuolaikinio, bet prigimtį menančio, sumanaus ir charizmatiško šeimos nario.

Veterinarijos gydytojas su ilgamete patirtimi, rašantis apie šunų, kačių ir kitų gyvūnų veisles, priežiūrą bei sveikatą. Jo tinklaraštyje galima rasti praktinių patarimų augintinių šeimininkams, moksliškai pagrįstos informacijos ir įdomių faktų apie gyvūnų elgseną bei kasdienybę.