Britų trumpaplaukė katė: veislės istorija, išvaizda ir priežiūra

Britų trumpaplaukė katė: veislės istorija, išvaizda ir priežiūra

Britų trumpaplaukė – viena populiariausių ir atpažįstamiausių kačių veislių pasaulyje, dažnai tituluojama „minkštu kailiniu meškiuku“. Šios veislės katės išsiskiria tankiu, prabangiu kailiu, didelėmis apvaliomis akimis, ramumu ir švelniu būdu. Tarptautinės felinologų organizacijos, tokios kaip FIFe, CFA ar TICA, britų trumpaplaukę laiko klasikinių naminės katės tipažu, todėl ji dažnai rekomenduojama ir pradedantiems kačių mylėtojams. Aptarsime šios veislės istoriją, išvaizdą, charakterį, priežiūros ypatybes, sveikatą bei tai, kokiems šeimininkams britų trumpaplaukė yra tinkamiausia.

Kilmė ir istorija

Bendraujant su britų trumpaplaukių augintojais bei analizuojant šaltinius, randama, kad šios veislės šaknys siekia Didžiąją Britaniją. Britų trumpaplaukė (angl. British Shorthair) pradžia laikoma XIX a. pradžia, kai britų augintojai pradėjo reguliariai veisti stambesnio sudėjimo, gerai prisitaikiusias prie vietinio klimato, trumpaplaukes kates. Pirmosios programinės selekcijos tikslas buvo sukurti solidžios, sveikos, bet grakščios išvaizdos naminę katę, kuri išlaikytų natūralų grožį ir prisitaikymą prie buities bei gamtos sąlygų.

Daugelio ekspertų teigimu, britų trumpaplaukės protėviai – iš Romos imperijos į Britaniją prieš du tūkstančius metų atvežtos katės, kryžmintos su vietinėmis populiacijomis. Žymiausias postūmis veislės vystymuisi įvyko XIX a. pabaigoje, kai britų trumpaplaukei buvo suteiktas oficialus pripažinimas Felinologų draugijos parodoje Londone 1871 metais. Po abiejų pasaulinių karų populiacija labai sumažėjo, todėl britų trumpaplaukės buvo kryžminamos su persų, rusų mėlynomis ir kitomis veislėmis, siekiant atgaivinti gentį ir pagausinti spalvų variaciją.

Šiandien britų trumpaplaukė visame pasaulyje laikoma viena pagrindinių naminių kačių veislių. Tarptautinės organizacijos (FIFe, CFA, TICA ir kt.) užtikrina aiškius veislės standartus, o veislė nuolat išlieka viena dažniausiai registruojamų parodose ir kačių mėgėjų namuose.

Išvaizda

Britų trumpaplaukė išsiskiria ypatingai apvaliais kūno, galvos ir akių bruožais. Tai stambaus, bet kompaktiško sudėjimo katės, kurių kūnas yra tvirtas, platus ir trumpas, su stipriomis raumeningomis kojomis ir gana storu uodegos galiuku. Suaugusios katės svoris gali svyruoti nuo 4 iki 8 kg, kai kurie patinai pasiekia dar didesnę masę.

Kailio struktūra ir spalvos

Bene įspūdingiausias bruožas – itin tankus ir pūkuotas kailis. Britų trumpaplaukės kailis pasižymi dvigubu plauku – pagrindiniu ir pavilne. Pagrindinė kailio spalva ilgą laiką buvo „britų mėlyna“ (pilkai mėlyna), tačiau pagal tarptautinius veislės standartus britų trumpaplaukės gali būti įvairiausių spalvų ir raštų: juodos, baltos, pilkos, kremo, įvairių tigrinių, dūminių ir net tortinių (tortie) variantų.

Galvos ir akių bruožai

Britų trumpaplaukės galva yra didelė, tolygaus pločio, su išraiškingais žandais ir trumpa, tiesia nosimi. Dažnai pastebimas ryškus „skruostų“ efektas, ypač pas subrendusias patinus. Akys – plačiai išdėstytos, didelės, apvalios, dažniausiai oranžinės ar vario atspalvio, bet priklausomai nuo kailio spalvos – gali būti žalia, mėlyna ar net auksinė.

Ausys – vidutinio dydžio, plačios prie pagrindo ir kiek apvalėjančios į galus. Visa išvaizda sukuria „meškiuko“ ar pliušinio žaislo įspūdį, kuris ir yra pagrindinė šios veislės išorinė žavesio paslaptis.

Charakteris

Temperamentas ir elgesys

Britų trumpaplaukė ilgainiui išsikovojo ramios, draugiškos, bet nepriklausomos katės reputaciją. Šiai veislei būdingas santūrumas – dažniausiai ji bus arti šeimininkų, bet nelinkusi perdėtai reikšti dėmesio reikalavimų. Jos vertinamos dėl gebėjimo gerai jaustis tiek aktyviuose namuose su vaikais, tiek vienišų žmonių aplinkoje.

  • Šios katės paprastai būna gana tylos ir retai miaukia be rimtos priežasties.
  • Britų trumpaplaukių neapibūdinsi kaip „priekabiai glostomų“ kačių – jos dažniau renkasi būti netoli, bet ne ant rankų. Tai nėra katės, kurios dažniausiai prašosi būti nešiojamos ar laikomos.
  • Jos puikiai sutaria su kitomis katėmis ir net šunimis, jei socializacija vyko nuo mažens.
  • Britų trumpaplaukės pasižymi sumanumu, smalsumu, tačiau linkusios išlikti santūrios ir stebėtojos, o ne nuolatinės žaidimų organizatorės.

Socializacija ir prisirišimas

Britų trumpaplaukė dažniausiai prisiriša prie šeimininko ar šeimos narių, tačiau jos nepriklausomas būdas leidžia gerai jaustis ir tuomet, kai šeimininkas užimtas. Šios veislės katės tinkamos asmenims, vertinantiems harmoningus santykius su augintiniu be nuolatinių apkabinimų ar pastovaus dėmesio.

Priežiūra ir mityba

Kailio priežiūra

Nors britų trumpaplaukės kailis trumpas, jis yra labai tankus ir reikalauja priežiūros. Pagrindinės kailio priežiūros rekomendacijos:

  • 1–2 kartus per savaitę šukuoti kietesniu kailio šepečiu arba gumine pirštine, siekiant pašalinti negyvus plaukus ir sumažinti veliųsi kailio riziką.
  • Rujos ar pavasarinio plaukų keitimosi laikotarpiu gali tekti šukuoti dažniau, nes šios veislės pavilnė yra labai tanki.
  • Specialios vonios dažniausiai nereikalingos, nebent katė stipriai susipurvina arba pasireiškia odos problemos. Dažnas maudymas nerekomenduojamas, nes gali pažeisti kailio struktūrą ir natūralią odos riebalų pusiausvyrą.

Mitybos poreikiai

  • Dėl natūraliai didesnės kūno masės, britų trumpaplaukės turi polinkį į nutukimą, todėl svarbu užtikrinti porcijų kontrolę ir subalansuotą mitybą.
  • Rekomenduojama rinktis aukštos kokybės sausą arba šlapią pašarą, kuriame balansas tarp baltymų, riebalų ir angliavandenių atitinka augintinio amžių, svorį ir aktyvumą.
  • Geriausia vengti žmonių maisto ir perteklinių užkandžių; patartina derinti mitybą su veterinaru ar felinologu ypač jautrioms ar linkusioms pilnėti katėms.
  • Grindų paviršiuje visada turi būti šviežio vandens.

Fizinė veikla

Britų trumpaplaukės katės nėra itin aktyvios, tačiau joms būtini žaidimai ir įvairūs stimuliuojantys užsiėmimai, siekiant užkirsti kelią antsvoriui bei užtikrinti psichinę sveikatą. Rekomenduojami žaislai, interaktyvūs medžioklės pratimai, laipynės ir kartais vykdomos „proto mankštos“ – pavyzdžiui, paslėptas maistas ar žaislai su skanėstais.

Sveikata ir paveldimumas

Gyvenimo trukmė

Britų trumpaplaukės laikomos ilgaamžėmis – jų vidutinė gyvenimo trukmė siekia 12–17 metų, kai kurios gyvena ir ilgiau. Tačiau kaip ir visos veislės, britų trumpaplaukės turi savų paveldimų ligų ir polinkių.

Būdingos paveldimos ligos

  • Hipertrofinė kardiomiopatija (HCM) – dažniausia paveldima širdies liga. Patartina reguliariai atlikti echokardiogramas, ypač jei ketinama veisti gyvūną.
  • Policistinės inkstų ligos (PKD) atvejai britų trumpaplaukėse žymiai retesni nei persų veislės katėse, tačiau tam tikrų linijų augintiniams gali būti tiriami šios būklės žymenys.
  • Sąnarių ir kremzlių degeneracinės ligos – retesnės, bet įmanomos dėl didesnio svorio ir stambaus sudėjimo.
  • Nutukimas ir susiję sutrikimai (cukrinis diabetas, sąnarių problemos) dažni mažiau aktyvioms ar permaitinamoms britų trumpaplaukėms.

Kiekviena britų trumpaplaukė, nepriklausomai nuo veisimo linijos, turėtų reguliariai lankytis veterinarijos gydytojo patikrai, būti skiepijama, dehelmintizuojama ir punktualiai gydoma nuo parazitų.

Tinka kam?

Britų trumpaplaukė yra viena universaliausių katės veislių pagal tinkamumą skirtingiems šeimininkams. Šie augintiniai puikiai prisitaiko tiek prie vienišų asmenų, tiek prie didelių šeimų, gerai jaučiasi su vaikais ir kitais gyvūnais. Dėl ramaus būdo, tolerantiškumo, pastovumo ši katės veislė rekomenduojama:

  • Žmonėms, vertinantiems nepriekaištingus kačių kompanionus su taktu ir savitvardos jausmu.
  • Šeimoms su vaikais (esuprantama, kad suaugę prižiūri kontaktą, moko vaikus elgtis su gyvūnu atsargiai).
  • Dirbantiems ir dažnai užsiėmusiems žmonėms, nes britų trumpaplaukės gerai pakelia vienatvės laikotarpius.
  • Kelių gyvūnų šeimoms – šios katės linkusios tolerantiškai žiūrėti į kitus augintinius.

Mažiau tinka žmonėms, norintiems nuolatinių meilės „glėbių“ ar labai fiziškai aktyvios, nuolat žaidžiančios katės.

Įdomūs faktai

  • Britų trumpaplaukė dažnai vadinama „Alisos Stebuklų šalies katei“ – manoma, kad būtent ši veislė buvo įkvėpimas Luisui Carrollui kuriant Šypsenėlės katiną (Cheshire Cat).
  • Britų trumpaplaukės buvusios populiarios tarp britų menininkų ir rašytojų, nes derogesni, subtilūs gudrumo ir humoro bruožai puikiai dera su šios šalies kultūra.
  • Veislės asociacijos organizuoja specializuotas britų trumpaplaukių parodas, kuriose vertinamas ne tik išorinis standartas, bet ir katės charakteris bei elgesio ypatumai.
  • Britų trumpaplaukės patelės paprastai brandos sulaukia vėliau nei kitų veislių katės – dažnai tik antrais gyvenimo metais susiformuoja pilnavertė suaugusio gyvūno išvaizda.

Apibendrinimas

Britų trumpaplaukė – elegancijos ir tvirtumo įsikūnijimas, išlaikantis natūraliems naminiams augintiniams būdingas gerąsias savybes. Šios veislės katė išsiskiria tankiu, pliušiniu kailiu, stambiu kūnu ir draugišku, bet santūriu charakteriu. Ji idealiai tinka tiems, kurie vertina ramybę, harmoniją ir nešiurkštų, subtilų katės bendravimą. Svarbiausia – reguliari sveikatos priežiūra, rūpestis svoriu bei kailio tvarkymas, o tinkamai prižiūrima britų trumpaplaukė atsidėkos ištikimybe ir tyliu, švelniu buvimu šalia šeimos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *