Biglis-harjeras: kilmė, charakteris ir priežiūros ypatumai

Biglis-harjeras: kilmė, charakteris ir priežiūros ypatumai

Biglis-harjeras – palyginti reta, bet pasaulyje žinoma šunų veislė, išsiskirianti ištverme, judrumu bei prieraišiu būdu. Šie šunys gimę medžioklei ir aktyviai veiklai, tačiau vis dažniau atrandami kaip meilūs, draugiški augintiniai. Biglis-harjeras dažnai vadinamas tarpine grandimi tarp biglio ir harjero: veislė pasižymi idealiu dydžio, energijos bei medžioklės instinktų balansu. Dėl šių savybių biglis-harjeras puikiai tinka šeimoms, sportiškiems ar gamtą mylintiems žmonėms, tačiau reikalauja kantrybės, nuoseklaus auklėjimo ir pakankamai fizinės veiklos. Straipsnyje plačiau aptarsime biglio-harjero kilmę, išvaizdą, charakterį, priežiūros ir sveikatos ypatumus, kad geriau suprastumėte šios veislės šuns poreikius ir galimybes.

Kilmė ir istorija

Biglis-harjeras (angl. Beagle Harrier) savo šaknis turi Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje. Veislė buvo sukurta XIX a. Prancūzijoje, kai medžiotojai siekė išvesti tokį šunį, kuris būtų didesnis už biglį, bet ne toks stambus kaip harjeras. Tokiu būdu atsirado universalus vidutinio dydžio šuo, idealiai pritaikytas medžioklei, ypač kiškių ir smulkių kanopinių žvėrių persekiotojas. Veislei tirpstant jungiant biglių vikrumą bei harjerų ištvermingumą, biglis-harjeras greitai tapo mėgstamas dėl gebėjimo sekti pėdsakais, nuoseklumo ir prisitaikymo prie įvairių reljefo bei klimato sąlygų.

Prancūzų kinologų ir šunų augintojų dėka, ši šunų veislė buvo įregistruota FCI (Fédération Cynologique Internationale), kur biglis-harjeras priskiriamas seklių šunų (hound) grupei, t.y. medžiotojiškos paskirties šunims. Nors Lietuvoje biglis-harjeras retas, kai kuriose Europos šalyse, ypač Prancūzijoje, šios veislės šunys iki šiol naudojami medžioklėse arba mėgstami aktyvių šeimų augintiniai. Šios šunų veislės populiarumas išlieka nišinis, tačiau išskirtinės savybės garantuoja vietą tarp žinomų medžioklinių šunų.

Išvaizda

Biglis-harjeras – vidutinio dydžio trumpaplaukis šuo, išoriškai primenantis tiek biglį, tiek harjerą, tačiau jo proporcijos ir išvaizda išlieka unikalios. Suaugę biglio-harjero patinai dažniausiai sveria apie 19–21 kg, o ūgis ties ketera siekia 45–50 cm. Patelės gali būti šiek tiek lengvesnės ir žemesnės.

Veislės šunys pasižymi tvirtu, raumeningu kūnu, subalansuotu sudėjimu: nei per sunkūs, nei per smulkūs. Galva proporcinga, kaukolė plati, snukis vidutinio ilgio, žandikauliai stiprūs. Akys apvalios, dažniausiai tamsiai rudos arba lazdyno spalvos, išreiškiančios prieraišumą ir smalsumą. Ausys plačios, žemai įsodintos, pakabinamos žemyn ir prigludusios prie galvos, tipinės seklių šunims.

Biglio-harjero kailis trumpas, tankus ir glotnus, šiek tiek šiurkštus liečiant, tačiau apsaugantis nuo įvairių oro sąlygų. Standartinis spalvų derinys – trispalvis (tricolor): juoda, baltos ir rudos dėmės. Kai kurie šunys gali turėti mėlyną, pilką atspalvį ar atskirų žymių variacijų. Uodega tiesi, vidutinio ilgumo, gali būti išlenkta aukštyn – neretai su balta „vėliavėle“ gale, kas būdinga daugumai medžioklinių šunų.

Charakteris

Biglis-harjeras ilgą laiką buvo formuojamas kaip komandinis, medžioklei ir sekimo darbui tinkamas šuo. Todėl jo būdo savybės atspindi pagrindinius medžioklinių šunų bruožus: energija, drąsa, smalsumas ir stiprus noras tirti aplinką. Tai labai aktyvi, judri ir intelektuali veislė, reikalaujanti nuolatinės veiklos bei stimulų.

Šie šunys išsiskiria draugiškumu tiek žmonėms, tiek kitiems gyvūnams – dėl savo socialaus charakterio puikiai tinka šeimoms su vaikais ar kitiems augintiniams. Dažnai būna žaismingi, meilūs, lojalūs, mėgsta dėmesį ir bendravimą. Biglio-harjero šuo prisiriša prie šeimos narių, noriai dalyvauja bendra veikla, puikiai jaučiasi tiek mieste, tiek užmiestyje – jei tik turi galimybę pakankamai judėti.

Taip pat verta žinoti, kad biglis-harjeras paveldi ir medžiotojišką instinktą: jis mėgsta sekti pėdsakus, linkęs naudotis gera uosle, todėl laisvai paleistas gali pabėgti paskui įdomius kvapus. Dėl to rekomenduojama šiuos šunis vedžioti tik saugiose, aptvertose vietose ar laikant su pavadėliu. Veislė pakankamai protinga ir linkusi mokytis, tačiau gali būti užsispyrusi – dresavimą reikia pradėti anksti, taikyti švelnią, nuoseklią, pozityvią motyvaciją.

Biglis-harjeras mėgsta veiklą tiek lauke, tiek namuose, tačiau netoleruoja ilgos vienatvės. Palikti vieni gali imti loti ar išdykauti iš nuobodulio – reikia skirti pakankamai laiko, dėmesio ir pasiūlyti įvairių žaislų, užduočių ar mankštos. Tinkamai auklėjamas biglis-harjeras tampa patikimu, mylimu šeimos nariu, puikiai susidoroja su vaikais ir kitais namų augintiniais.

Priežiūra ir mityba

Biglio-harjero šunų priežiūra paprastai nesudėtinga, tačiau yra keletas svarbių aspektų. Trumpas, tankus kailis nereikalauja dažnos šukavimo – pakanka keletą kartų per savaitę pašalinti negyvus plaukus minkštu šepečiu, ypač metimo laikotarpiu. Maudymas reikalingas tik tada, kai šuo ištepa ar netikėtai susipurvina: dažnas prausimas nėra rekomenduojamas, nes gali pažeisti natūralų kailio sluoksnį.

Atsargiai reikėtų rūpintis šuns ausimis: kabantys ausų kaušeliai mažiau vėdinasi, todėl gali kauptis drėgmė ir nešvarumai, didėja infekcijų rizika. Reguliariai apžiūrėkite ir valykite ausis specialiais ausų valikliais, kuriuos rekomenduoja veterinaras. Taip pat reikėtų sekti nagų ilgį – aktyviems šunims jie dažniausiai nudilsta natūraliai, tačiau, jei reikia, patrumpinkite specialiomis žnyplutėmis.

Biglis-harjeras pasižymi dideliu aktyvumu ir ištverme, todėl kasdien reikia bent 1,5–2 valandų pasivaikščiojimų, žaidimų ar bėgiojimo. Puikiai tiks agility, dog tracking ar kitos sportinės veiklos – tinkama fizinė ir protinė apkrova padės išvengti destruktyvaus elgesio ir nuobodulio. Studioziškai svarbu atsigręžti ir į psichinę stimuliaciją: slėpynių, žaislų, komandų mokymo ar kvapų žaidimus.

Mityba turėtų būti subalansuota, atitinkama pagal amžių, dydį, aktyvumo lygį ir sveikatos būklę. Rinkitės aukštos kokybės sausus arba šlapius pašarus, kuriuose gausu baltymų, vitaminų ir mineralų. Svarbu vengti persivalgymo – ši veislė linkusi priaugti svorio, jei gauna per daug skanėstų ar mažai juda. Šviežias vanduo visuomet turi būti prieinamas, o dėl individualios dietos prireikus konsultuokitės su veterinarijos specialistu.

Sveikata ir paveldimumas

Biglis-harjeras laikomas pakankamai stipria, ilgaamže veisle – vidutinė gyvenimo trukmė 12–14 metų. Tačiau, kaip ir dauguma grynaveislių šunų, turi polinkį į tam tikras paveldimas ligas.

  • Klubo sąnario displazija: viena dažniausių stambių ir vidutinių šunų griaučių sistemos problemų – gali pasireikšti eisenos nesutvarkymu, šlubumu, skausmu vyresniame amžiuje.
  • Ausų infekcijos: kabantys ausų kaušeliai gali būti jautrūs ausų uždegimams, todėl reikalinga reguliari priežiūra.
  • Nutukimas: biglio-harjerai linkę priaugti svorio, jei gauna per daug pašaro ar gyvena per mažai aktyviai. Nutukimas gali išprovokuoti širdies, sąnarių bei kitas problemas.
  • Akių ligos: tam tikri atvejai apima kataraktą, glaukoma ar progresuojančią tinklainės atrofiją, todėl verta reguliariai tikrinti akis.

Stabiliai augintam biglio-harjerui nėra būdingos sunkios genetinės ligos, tačiau verta pasirinkti šuniuką tik iš atsakingų augintojų, kurie tiria šunis dėl paveldimų problemų. Reguliarios apžiūros pas veterinarą, planinis skiepijimas, dehelmintizacija ir profilaktiniai tyrimai padės ilgiau išlaikyti augintinio sveikatą. Atkreipkite dėmesį į dantų higieną – kaip ir daugumai šunų, reguliariai valykite dantis, kad išvengtumėte periodonto ligų ir dantų akmenų susidarymo.

Tinka kam?

Biglis-harjeras – universalus šuo, tinkantis tiek kaip aktyvus augintinis, tiek kaip darbinis ar sportuojantis šuo. Dėl ištvermės ir entuziazmo ši veislė ypač tinka žmonėms, mėgstantiems aktyvią gyvenseną, ilgas išvykas gamtoje, bėgiojimą ar žygius. Vidutinio dydžio, pakankamai draugiškas šuo puikiai jausis šeimoje su vaikais, jei tik bus išauklėtas ir tinkamai socializuotas.

Biglio-harjeras nėra geriausias pasirinkimas pagyvenusiems ar ramesnį gyvenimo būdą propaguojantiems žmonėms – šiems šunims reikia daug judėjimo ir veiklos. Nerekomenduojama palikti šuns ilgam vieno – jie nemėgsta nuobodžiauti, gali būti linkę stipriai lojanti ar ieškoti sau veiklos (kas gali būti destruktyvu). Taip pat ši veislė tiks šeimoms, turinčioms tvarkingai aptvertą kiemą, norinčioms dalyvauti įvairiose šunų sporto veiklose ar užsiimti profesionalia dresūra.

Veislė gerai sugyvena su kitais šunimis ar gyvūnais, jei nuo mažens yra prie jų pripratinta, tačiau stiprus medžioklės instinktas gali iššaukti norą vaikytis smulkius gyvūnus. Šuniukas gali būti auginamas bute, jei užtikrinamas pakankamas aktyvumas ir pasivaikščiojimų dažnis.

Įdomūs faktai

  • Biglis-harjeras laikomas „auksiniu viduriu“ tarp biglio ir harjero pagal dydį, temperamentą ir ištvermę.
  • Ši veislė buvo mėgstama prancūzų medžioklės klubuose kaip universalus seklys kiškių ir stirnų medžioklėje.
  • Nors veislė nėra populiari už Prancūzijos ribų, biglis-harjeras vertinamas už savo paskirtį ir vis dar registruojamas FCI šunų rodymuose.
  • Dėka gero uoslės ir ištvermės, kai kurie biglio-harjero atstovai puikiai pasirodo paieškos ir gelbėjimo darbuose.

Apibendrinimas

Biglis-harjeras – energinga, ištverminga ir sociali šunų veislė, puikiai derinanti darbo savybes su prieraišiu šeimos šuns charakteriu. Šis šuo ne tik talentingas medžioklėje ar sporte, bet ir gali tapti patikimu draugu žmonėms, ieškantiems aktyvaus augintinio. Svarbiausia – skirti pakankamai dėmesio, investuoti į dresūrą ir užtikrinti kasdienį aktyvumą. Stipri sveikata, draugiškumas, prieraišumas – biglio-harjero privalumai, tačiau potencialūs šeimininkai turi įvertinti ir judrumo bei užimtumo poreikius. Tinkamai pasirinkus, ši šunų veislė taps didele šeimos dalimi, pilna džiaugsmo, energijos ir ištikimybės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *