Australijos šilkinis terjeras: veislės aprašymas ir priežiūra

Australijos šilkinis terjeras: veislės aprašymas ir priežiūra

Australijos šilkinis terjeras – tai įspūdingo žvilgančio kailio ir gyvybingos asmenybės šunų veislė, kilusi iš Australijos. Šie maži, elegantiški šunys garsėja ne tik savo išvaizda, bet ir draugišku, protingu charakteriu. Dažnai šilkinis terjeras painiojamas su Jorkšyro terjeru ar Australijos terjeru, tačiau ši veislė išsiskiria savo savitumu ir yra itin mėgiama kaip namų augintinis, ypač žmonių, ieškančių nedidelio, bet aktyvaus ir bendraujančio šuns. Australijos šilkinio terjero savybės – ne tik dailus kailis, bet ir gebėjimas prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų, todėl ši šunų veislė vis dažniau pasirenkama miestų gyventojų visame pasaulyje.

Kilmė ir istorija

Australijos šilkinis terjeras, dar žinomas kaip Silky Terrier arba Australijos šilkinis terjeras (angl. Australian Silky Terrier), pirmą kartą buvo išveistas XIX a. paskutiniais dešimtmečiais Australijoje. Ši veislė atsirado kryžminant Jorkšyro terjerą, Australijos terjerą ir, kai kurių šaltinių teigimu, dar kelias kitas britų kilmės terjerų rūšis. Pagrindinis selekcininkų tikslas buvo sukurti mažą, dailų šunį, kuris būtų geras augintinis, tačiau neprarastų klasikinių terjero savybių: vikrumo, medžioklės instinkto ir drąsos.

Iš pradžių šie šunys neturėjo griežtai apibrėžtos išvaizdos – jų kailio tekstūra ir spalva galėjo varijuoti. Tiktai apie XX a. pradžią Australijos šilkiniai terjerai pradėti selekcionuoti būtent dėl lygaus, šilkinio ir žvilgančio kailio. 1906 m. Sidnėjuje buvo paskelbtas pirmasis laikinas veislės standartas, o platesniu mastu Australijoje veislė buvo pripažinta 1920-aisiais. Vėliau, po Antrojo pasaulinio karo, Australijos šilkinis terjeras išpopuliarėjo JAV, Europoje ir kitose pasaulio dalyse. Šiandien veislė yra registruota FCI (Fédération Cynologique Internationale), AKC (American Kennel Club) bei kitose didžiosiose kinologų organizacijose.

Išvaizda

Australijos šilkinis terjeras – kompaktiškas, žemas ir ilgakailis šuo, kurio išvaizda iš karto patraukia akį. Standarte nurodyta, kad šios veislės atstovai turi būti gyvybingi, tvirti, tačiau ne sunkūs ar gremėzdiški. Jų ūgis ties ketera siekia apie 23–26 cm, svoris dažniausiai 3,5–4,5 kg. Kūnas šiek tiek ilgesnis už ūgį, gerai išvystytas, bet stebėtinai elegantiškas ir proporcingas.

Pagrindinis Australijos šilkinio terjero išskirtinumas – nepaprastai blizgantis, tiesus, švelnus ir ilgas kailis, siekiantis beveik žemę. Kailio tekstūra turi būti gryna, šilkinė, be vatos ar šiurkštumo, ypač ant nugaros. Kailis tankus, bet nepūkuotas, dažniausiai plaukas tiesiai nusileidžia abiejose kūno pusėse. Kailio spalva dažniausiai mėlyna su ugninėmis (tan) žymėmis – mėlyna spalva vyrauja nugaroje, uodega tamsesnė, o galva, krūtinė ir kojos – sodriai gelsvai rudos. Galvos kailis ypač ryškus – šilkinis, dažnai ilgesnis nei kitose kūno vietose, suformuojantis savotišką „karūną“.

Veido išraiška gyvybinga, žvalių, tamsių akių. Ausys mažos, stačios, trikampės formos. Uodega dažniausiai natūrali (nuo 2004 m. didelė dalis tarptautinių standartų draudžia ją trumpinti), laikoma virš nugaros linijos. Kojos tiesios, sausos, pėdos kompaktiškos. Judesiai elegantiški, bet tvirti ir gyvi.

Charakteris

Nors australijos šilkinis terjeras išoriškai labai elegantiškas, viduje tai aktyvus, drąsus, smalsus ir savo žmonėms labai atsidavęs šuo. Būdingas terjerams energingumas, budrumas ir noras pastebėti kiekvieną naują garsą ar judesį. Šilkiniai terjerai mėgsta bendrauti, yra draugiški, tačiau kartu pasižymi stipriu savigarbos jausmu. Jie labai prisirišę prie šeimininko, dažnai ieško kontakto ir nori būti šeimos įvykių centre.

Australijos šilkiniai terjerai puikiai sutaria su vaikais, jei šie moka pagarbiai elgtis su augintiniu, tačiau kaip ir dauguma mažesnių šunų, gali būti šiek tiek jautrūs šiurkštesniam elgesiui ar aštriems garsams. Jie gerai bendrauja su kitais šunimis, tačiau gali būti linkę „vadovauti“ ar reikšti savo teritoriją. Nepaisant kompaktiško dydžio, šilkiniai terjerai išlieka tikrais „sargais“: praneša apie bet kokį įtartiną garsą, nors ir nėra agresyvūs.

Šios šunų veislės atstovai yra labai protingi ir greitai perpranta komandas, tačiau turi ir savarankiškumo bruožų, dėl kurių dresūra privalo būti nuosekli, bet švelni. Jie lengvai prisitaiko tiek mažesniame bute, tiek name su kiemu – svarbiausia, kad turėtų pakankamai veiklos ir dėmesio.

Priežiūra ir mityba

Australijos šilkinio terjero priežiūra reikalauja šiek tiek daugiau laiko nei trumpakailių ar šiurkščiaplaukių šunų. Ilgas, tiesus ir šilkinis kailis linkęs veltis, todėl rekomenduojama jį šukuoti kasdien arba bent keturis–penkis kartus per savaitę. Skiriant pakankamai dėmesio šukavimui, kailis išlieka žvilgantis, neatsisuka ir nesivelia. Labai svarbu reguliariai valyti ausis (ypač dėl pakankamo plaukų kiekio ausies kaušeliuose), nagus ir stebėti akis. Maudymas – pagal poreikį, naudojant specialų šunims pritaikytą šampūną, padedantį išlaikyti kailio šilkiniškumą.

Australijos šilkiniai terjerai nors yra maži, tačiau labai aktyvūs, todėl reikia užtikrinti kasdienius pasivaikščiojimus ir žaidimus. Jie puikiai tinka žmonėms, mėgstantiems aktyvų laisvalaikį, tačiau, turėdami mažą dydį, išsikrauna ir namuose žaisdami su žaislais ar kvapų žaidimais. Šį šunų veislės atstovą verta užregistruoti į dresūros ar paklusnumo pamokas – tai padeda suvaldyti stiprų terjerišką savarankiškumą ir užtikrina gerą šeimininko bei šuns ryšį.

Kalbant apie mitybą, svarbiausia – kokybiškas, subalansuotas pašaras, atitinkantis šuns amžių, aktyvumą ir sveikatos būklę. Daugelis šilkinio terjero šeimininkų renkasi smulkiems šunims skirtas sauso ar drėgno maisto rūšis, tačiau, esant poreikiui, galima derinti ir naminių produktų racioną (pasitarus su veterinaru). Permaitinimas gali turėti įtakos antsvoriui, todėl porcijos turėtų būti aiškiai dozuojamos, vengiant leisti šuniui elgetauti ar gauti per daug skanėstų.

Sveikata ir paveldimumas

Australijos šilkiniai terjerai dažniausiai yra ilgaamžiai šunys – vidutinė gyvenimo trukmė svyruoja nuo 12 iki 15 metų, kai kurie individai sulaukia ir vyresnio amžiaus. Tai gana atspari sveikatai veislė, tačiau, kaip ir dauguma nedidelių dekoratyvinių šunų, turi tam tikrų paveldimų ar dažnesnių ligų rizikų.

  • Patelės kelio sąnario išnirimas (patella luxation): tai genetinė liga, dažnai sutinkama mažesnių šunų veislėse. Dėl jos kelio sąnarys tampa nestabilus.
  • Trachealinė kolapsas (traukaės suspaudimas): būdinga mažiems, plonakakliams šunims, gali sukelti kosulį ir kvėpavimo sutrikimus.
  • Progresuojanti tinklainės atrofija (PRA): paveldima akių liga, palaipsniui bloginanti regėjimą ir galinti sukelti aklumą.
  • Dantų problemos: nedidelių veislių šunys dažnai turi polinkį į dantų akmenis ir dantenų uždegimus – būtina tinkama burnos ertmės higiena.
  • Dermatologinės problemos: kai kurie Australijos šilkiniai terjerai gali būti jautrūs odos sudirgimams.

Atsakingi veisėjai tikrina per savo veislininkystės programas tėvų sveikatą, ypač dėl jau minėtų paveldimų ligų. Jei planuojate šuniuko paiešką – verta įsitikinti, jog tėvai buvo ištestuoti pagrindiniams potencialiems sveikatos sutrikimams. Be to, profilaktinės apžiūros, vakcinacija ir parazitų kontrolė – būtina norint užtikrinti augintinio sveikatą.

Tinka kam?

Australijos šilkinis terjeras – tai puikus pasirinkimas žmonėms, ieškantiems mažo, bet energingo ir ištikimo augintinio. Ši veislė labai tinka tiek vienišiams, tiek šeimoms su vyresniais vaikais, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, kurių gyvenimo ritmas nėra itin pasyvus. Svarbiausia šilkinio terjero poreikių sąlyga – dėmesys, užimtumas ir bendravimas, nes šie šunys labai mėgsta būti su žmonėmis.

  • Butas ar namas: dėl savo dydžio šilkiniai terjerai puikiai tinka gyvenimui tiek butuose, tiek nuosavuose namuose su uždaru kiemu.
  • Veiklus šeimininkas: šie šunys mėgsta žaisti, būti lauke, todėl aktyvūs žmonės ar šeimos turėtų būti pasirengę kasdieniams užsiėmimams.
  • Skirti laiko priežiūrai: jei pasirenkate šilkinį terjerą, turėsite skirti nuolatinį dėmesį jo kailiui, todėl veislė netinka tiems, kurie nemėgsta ar neturi laiko šunų priežiūrai.
  • Šunys vaikams: tinkama veislė vyresniems, supratingiems vaikams – mažesniems vaikams būtinas suaugusiųjų priežiūra.
  • Draugiškas kitiems gyvūnams: šilkiniai terjerai gana lengvai sutaria su kitais gyvūnais, ypač jei jie socializuoti nuo mažens.

Įdomūs faktai

  • Australijos šilkiniai terjerai seniau buvo naudojami kaip žiurkių medžiotojai, ypač miesto aplinkoje, nors šiandien jie – daugiau augintiniai ir draugai.
  • Dėl savo nedidelio dydžio ir gražaus kailio jie dažnai sutinkami šunų parodose, kur vertinama tiek išvaizda, tiek charakterio savybės.
  • Nors išvaizda labai panaši į Jorkšyro terjerą, Australijos šilkinis terjeras išsiskiria tvirtesniu kūnu ir kiek trumpesniu kailiu.
  • Jungtinėse Amerikos Valstijose veislė kartais vadinama paprasčiausiai „Silky Terrier“.
  • Šilkiniai terjerai pasižymi stebėtinu ištvermingumu – jie mielai keliauja, dalyvauja sporto varžybose ar net žygiuose kartu su šeimininku.

Apibendrinimas

Australijos šilkinis terjeras – tai universalus, žaismingas, gražiai atrodantis ir protingas šuo, sugebantis prisitaikyti tiek prie miesto, tiek prie kaimo gyvenimo. Jis reikalauja nuolatinės priežiūros, ypač dėl ilgo, švelnaus kailio, tačiau už rūpestį atsidėkoja puikia draugija ir ištikimybe. Dėl savo skaidraus charakterio, aktyvumo ir nedidelio dydžio ši veislė puikiai tinka daugeliui šunų mylėtojų, norinčių augintinio, kuris būtų ne tik dailus, bet ir smalsus, žvalus ir visada linkęs bendrauti. Renkantis Australijos šilkinį terjerą svarbiausia – būti pasiruošus atsidavusiai draugystei ir atsakingai priežiūrai, kad gyvūnas gyventų ilgą ir laimingą gyvenimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *