Aliaskos malamutas: charakteris, priežiūra ir veislės ypatumai

Aliaskos malamutas: charakteris, priežiūra ir veislės ypatumai

Aliaskos malamutas – įspūdingo dydžio, stiprus ir ištvermingas šuo, užkariavęs šunų mylėtojų širdis ne tik savo išskirtine išvaizda, bet ir draugišku, pasitikėjimo vertu charakteriu. Ši sena šunų veislė buvo išvesta atšiaurioms Aliaskos sąlygoms ir per šimtmečius tapo neatsiejama vietinių gyventojų – inuitų – palydove ir pagalbininke. Aliaskos malamutas laikomas viena seniausių kinkomų šunų veislių pasaulyje ir garsėja ne tik fizine jėga, bet ir prieraišumu bei intelektu. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kuo išsiskiria šios veislės atstovai, kokie jų pagrindiniai bruožai, priežiūros ypatumai, sveikata ir kam šie šunys labiausiai tinka.

Kilmė ir istorija

Aliaskos malamutas yra sena šunų veislė, kurios ištakos gali siekti tūkstančius metų. Veislės pavadinimas kilęs nuo Mahlemutų genties inuitų, kurie gyveno šiaurės vakarų Aliaskoje. Šie žmonės veisė didelius, stiprius šunis, skirtus sunkiems darbams: tempė sunkius roges, padėjo medžioti, saugojo stovyklas. Aliaskos malamutas dažnai painiojamas su kitomis šiaurės šunų veislėmis, pavyzdžiui, Sibiro haskiu, tačiau pagal savo funkcijas jis buvo skirtas tempimo galiai, o ne greičiui ar lenktynėms.

Šią veislę oficialiai pripažino Amerikos kinologų klubas (AKC) 1935 metais. XX amžiaus pradžioje, Klondaiko aukso karštinės metu, malamutas tapo itin populiarus Aliaskoje, nes stiprumas, ištvermė ir gebėjimas išgyventi sunkiomis sąlygomis buvo ypač vertinami. Veislės populiarumas vėliau paplito ir už Šiaurės Amerikos ribų.

Per XX amžių malamutas tapo ne tik darbinis, bet ir kompanionas, bei parodų šuo. Jis vis dar yra tradicinis Aliaskos simbolis ir laikomas viena nacionalinių šunų veislių.

Išvaizda

Aliaskos malamutas yra didelis, stiprus ir tvirtas šuo, pasižymintis pastebima fiziologine galia. Standartinis patino ūgis ties ketera siekia apie 63–71 cm, o svoris – apie 38–43 kg. Patelės šiek tiek mažesnės. Veislė išsiskiria įspūdingu, tankiu dvigubu kailiu, kuris apsaugo nuo šalčio ir drėgmės. Išorinis kailis šiurkštus, o pavilnė – minkšta, tanki ir vatinė.

Kailio spalva dažniausiai juoda, pilka, sabalo su baltais ženklais ant snukio, pilvo, kojų ir uodegos galo. Kartais pasitaiko raudonų atspalvių. Malamuto „kaukė“ – šviesesnė veido sritis – būdingas bruožas, kuris išryškina veislės išraišką.

  • Galva masyvi, bet proporcinga korpusui
  • Ausys vidutinio dydžio, trikampio formos, statiškos
  • Akys vidutinės, migdolo formos, rudos spalvos (mėlynos pas malamutus atmetamos pagal veislės standartą)
  • Snukis platus, stiprus
  • Kūno proporcijos harmoningos, raumeningos galūnės ir stiprus sprandas
  • Uodega vešliai padengta kailiu, laikoma išlenkta virš nugaros (vadinamasis „plunksnos“ efektas)

Bendra šių šunų išvaizda primena vilką, tačiau jie pasižymi nuotaikingu, geranorišku žvilgsniu ir įspūdinga laikysena.

Charakteris

Aliaskos malamutas garsėja kaip ištikimas, draugiškas ir energingas šuo. Nepaisant savo įspūdingo dydžio ir stipraus grobuoniško protėvio įvaizdžio, jis yra labai švelnus tiek su šeimos nariais, tiek su vaikais. Tai šuo, kuris mėgsta kompaniją, sunkiai pakelia vienatvę, todėl jam būtinas artimas ryšys su šeima ar šeimininku.

Pagrindiniai veislės charakterio bruožai:

  • Labai draugiškas, retai būna agresyvus žmonėms
  • Pasižymi nepriklausomu mąstymu – gali būti šiek tiek užsispyręs, kartais sunkiau dresuojamas, ypač jei motyvacija nepakankama
  • Labai smalsus ir protingas
  • Mėgsta bendrauti su kitais šunimis, tačiau gali būti dominuojantis, ypač patinai tarp kitų patinų
  • Gana stiprus medžioklės instinktas, todėl reikėtų atsargiai supažindinti su mažesniais gyvūnais ar katėmis
  • Mėgsta aktyvią veiklą ir fizinį krūvį
  • Nemažai „bendrauja“ lojimu, o dar dažniau – „dainavimu“ ar urzgimu, kas būdinga šiaurės kinkomiems šunims

Malamutas paprastai būna gerai nusiteikęs, stabilios psichikos ir tinkama socializacija padeda užauginti nuostabų šeimos draugą.

Priežiūra ir mityba

Šios veislės šunys reikalauja daugiau aktyvumo ir fizinio krūvio nei dauguma kitų. Malamutas yra ištvermingas ir gyvybingas, todėl jam būtina ilga kasdienė mankšta. Neužtenka pasivaikščiojimų – idealu pritaikyti bėgiojimą, judrių žaidimų, vikrumo treniruotes ar net kinkymo sportą, kad šuo pilnai išsikrautų fiziškai ir emociškai.

  • Naminėje aplinkoje malamutas gali nuobodžiauti, tad reguliariai teikiama veikla sumažins destrukcinio elgesio, kandžiojimosi ar laužymo tikimybę
  • Labai mėgsta kasti – tai natūralus elgesys, paveldėtas iš protėvių, tad atviros žemės ar daržo tvarkymas kartu gali tapti įdomiu užsiėmimu šeimininkui
  • Kailio priežiūra svarbi – kelis kartus per savaitę šluoti tankų kailį, ypač intensyvaus šėrimosi laikotarpiais pavasarį ir rudenį
  • Maudymas retai reikalingas – dažnesnis šukavimas padeda išlaikyti odos ir kailio švarą
  • Maisto poreikiai priklauso nuo šuns amžiaus, intensyvumo ir krūvio, tačiau rinktis reikėtų subalansuotą, daug baltymų turintį pašarą
  • Labai svarbu užtikrinti, kad malamutas visuomet turėtų pakankamai švaraus vandens, ypač vasarą, nes veislė jautri perkaitimui

Be to, malamutas nėra idealus šuo butui – jam reikia daugiau erdvės, didelio kiemo ir galimybės laisvai judėti. Gyvenimas uždarose patalpose gali sukelti stresą ir net sveikatos sutrikimus.

Sveikata ir paveldimumas

Apskritai Aliaskos malamutas yra stipri ir ištverminga šunų veislė, pasižyminti geru natūraliu imunitetu ir gebėjimu prisitaikyti prie atšiaurių oro sąlygų. Tačiau, kaip ir daugelis kitų didelių veislių, jam būdingi keli genetiniai sveikatos sutrikimai:

  • Klubo sąnario displazija – viena dažniausių didelių šunų bėdų, galinti sukelti eisenos sutrikimus ir skausmą
  • Alkūnės displazija
  • Polineuropatija – paveldima nervų liga, šiek tiek labiau būdinga malamutams
  • Progresuojanti tinklainės atrofija (PRA) – regėjimo susilpnėjimas ar praradimas
  • Hipotireozė (skydliaukės veiklos sutrikimai)
  • Cinko reabsorbcijos problema – kai kurie malamuto kraujo linijų atstovai sunkiau pasisavina cinką, o tai sukelia odos ir kailio sutrikimus

Atsakingi veisėjai dažnai tikrina šunis dėl dažniausių paveldimų ligų ir siekia išsaugoti sveiką genofondą. Verta reguliariai tikrintis pas veterinarą bei laikytis rekomenduojamos vakcinacijos ir prevencinių priemonių tvarkos.

Tinka kam?

Aliaskos malamutas nėra šuo kiekvienam, tačiau tinkamai augintas gali tapti puikiu šeimos draugu. Šią veislę rekomenduojama rinktis:

  • Aktyviems asmenims, mėgstantiems daug laiko praleisti gamtoje ir galintiems skirti kasdienį didelį fizinį krūvį
  • Šeimoms su vyresniais vaikais – tai švelnūs, draugiški šunys, tačiau dėl savo dydžio ir žaidimo intensyvumo tinka ne mažiems vaikams
  • Žmonėms, kurie turi didelį kiemą ar priėjimą prie erdvių plotų
  • Patyrusiems šunų savininkams, kurie supranta sudėtingesnį dresavimą, socializaciją ir gali susidoroti su šių šunų nepriklausomu charakteriu

Malamutai – ne buto šunys ir retai tinka vyresnio amžiaus žmonėms ar mažai judantiems savininkams. Jie gali būti puikūs kompanionai kinkymo, šiaurės sportų ar net žygių entuziastams.

Įdomūs faktai

  • Aliaskos malamutas dažnai filmuojamas šaltųjų Arkties ir Antarktidos ekspedicijų temose – būtent šie šunys padėjo užkariauti šiaurės platumas.
  • Malamutai labai retai loja – jų „kailinis muzikalumas“ pasireiškia urzgimu, dainavimu ar net kaukimu, kas primena vilko komunikaciją.
  • Veislė buvo oficialiai pripažinta Aliaskos valstijos šunimi 2010 m.
  • Jie geba tempti ir didelių kiekių krovinį (net iki 1,5 t), o tai užsitarnavo šunų „sunkvežimių“ vardą.
  • Dėl stipraus bėgimo instinkto malamutas gali lengvai ištrūkti iš tvoroje ar silpnai aptvertos teritorijos, todėl reikia saugoti – tvirti aptvarai būtini.

Apibendrinimas

Aliaskos malamutas yra įspūdinga, ištverminga ir labai sena šunų veislė, išlikusi ištikima žmogaus pagalbininkė nuo šiaurės genčių iki šiuolaikinių šunų sporto ar šeimų draugų. Šie šunys – stiprūs, aktyvūs, labai prieraišūs ir draugiški, nors reikalauja patyrusio šeimininko ir kasdienės aktyvios veiklos. Tinkama priežiūra, socializacija ir nuolatinis fizinis krūvis padės užauginti harmoningą, laimingą šunį. Prieš renkantis šią veislę būtina gerai įvertinti savo galimybes, nes malamuto gyvenimui reikalinga ne tik erdvė, bet ir daug laiko bei dėmesio. Sveikai prižiūrimas malamutas gali tapti nuostabiu, ištikimu ir žaviu šeimos nariu ilgus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *