Minkšti baldai yra viena iš jaukiausių ir dažniausiai naudojamų vietų namuose, bet, deja, jie lengvai pažeidžiami įvairiomis dėmėmis, pavyzdžiui, išsiliejus vynui ar kavai. Geros naujienos yra tai, kad daugumą dėmių galima pašalinti namų sąlygomis, jei imsitės veiksmų iškart ir pasirinksite tinkamas priemones.
Vytautas, kuris daugiau nei dešimt metų užsiima minkštų baldų gamyba ir priežiūra, sako: „Svarbiausia yra nepanikuoti. Kuo greičiau imsitės valymo, tuo daugiau šansų, kad dėmė neįsigers į audinį.“
Pirmiausia, jei dėmė dar šviežia, labai svarbu ją sugerti švaria medvilnine šluoste ar popieriniu rankšluosčiu. Netrinkite! Tai gali įtrinti dėmę dar giliau į audinį. Tik švelniai spaudykite, kad skystis būtų absorbuotas.
Kai dėmė nebėra šlapia, galite pradėti naudoti valymo priemones. Paprasta soda yra nuostabus pagalbininkas – ją galite užbarstyti ant dėmės ir palikti 15–20 minučių. Ji sugers drėgmę ir padės neutralizuoti spalvas. Po to, kai soda atliks savo darbą, atsargiai nusiurbkite ją dulkių siurbliu.
Kavą ar vyną iš minkštų baldų galima pašalinti ir su specialiais tirpalais. Sumaišykite šaukštą indų ploviklio su dviem puodeliais šilto vandens ir atsargiai sudrėkinkite dėmę, naudodami švarų skudurėlį. Po valymo svarbu nuvalytą vietą perbraukti drėgna šluoste, kad pašalintumėte muilo likučius, ir leisti visiškai išdžiūti.
Kartais dėmės atrodo neišvalomos, bet Vytautas siūlo nepulti į neviltį: „Jei nepavyksta pašalinti dėmės namuose, visada galite kreiptis į specialistus. Jie naudoja profesionalias priemones, kurios gali atkurti baldų būklę.“
Beje, kai kurie žmonės naudoja acto ir vandens mišinį (santykiu 1:1), kuris gali būti ypač veiksmingas prieš vyno dėmes. Tiesiog švelniai sudrėkinkite dėmę tirpalu ir po kelių minučių sausinkite medžiagą. Šis metodas veiksmingas, bet gali būti pernelyg agresyvus tam tikriems audiniams, todėl pirmiausia išbandykite jį nematomoje vietoje.
Galiausiai, jei norite, kad jūsų minkšti baldai tarnautų ilgiau, Vytautas rekomenduoja naudoti baldų impregnantus. Jie neleidžia skysčiams įsigerti į audinį ir labai palengvina valymą. „Impregnavimas yra tarsi draudimas – galbūt nepanaudosite kiekvieną dieną, bet kai prireiks, būsite saugūs,“ – sako Vytautas.
Tad kitą kartą, kai netyčia išsilies vyno taurė ar rytinis kavos puodelis, prisiminkite šiuos patarimus ir veikite nedelsdami. Minkšti baldai ne tik liks švarūs, bet ir išlaikys savo grožį daugelį metų.