Vandėjos grifonas – briquettas (pranc. Briquet Griffon Vendéen) – tai prancūziška šunų veislė, išsiskirianti išraiškinga aštria nosimi, draugišku charakteriu ir nuostabiu gebėjimu dirbti medžioklėje. Ši veislė – tikras aktyvaus šuns pavyzdys, kuris, be medžioklinių savybių, gali tapti ištikimu šeimos draugu. Nors vandėjos grifonas – briquettas Lietuvoje ir visame pasaulyje nėra pati populiariausia veislė, jo mylėtojai vertina šių šunų vitališkumą, imlumą ir išvaizdą, primenančią klasikinius prancūziškus skalikus. Straipsnyje aptarsime vandėjos grifono – briquetto kilmę, išvaizdą, charakterį, priežiūros ir sveikatos ypatumus bei tai, kam ši veislė tinka labiausiai.
Kilmė ir istorija
Vandėjos grifonas – briquettas priklauso prancūziškų šunų šeimai, garsėjančiai senomis medžioklinėmis tradicijomis. Šios veislės šaknys siekia Prancūzijos vakaruose esantį Vandėjos regioną (Vendée), kur ir buvo išvesta daug žymių medžioklinių skalikų. Briquettas yra mažesnis ir kompaktiškesnis didžiojo Vandėjos grifono (Grand Griffon Vendéen) variantas – iš esmės, tai sumažinta jo versija, skirta labiau individualiai medžioklei arba smulkesniam grobiui. Veislės vardas „Briquet“ prancūziškai reiškia „vidutinio dydžio šuo“.
Oficialiai veislė susiformavo XIX a., kai prancūzų medžiotojai ieškojo šuns, kuris gebėtų sekti pėdsakais, būtų ištvermingas, bet ne toks didelis ir sunkus kaip jo pirmtakas. Dėl to briquettui būdingas universalumas: jis puikiai prisitaikydavo tiek tankiuose krūmynuose, tiek atvirose vietovėse. Vandėjos grifonai buvo išvesti medžiokliauti zuikius, kiškius, lapės ar net laukines kiaules.
Veislė buvo pripažinta tarptautinės kinologų federacijos (FCI) 1950 m. ir įtraukta į VI grupę – skalikus. Nors Per Pasaulinį karą veislės populiacija smarkiai sumažėjo, entuziastų pastangomis ji buvo atkurta laikantis griežtos selekcijos taisyklių, siekiant išlaikyti tipinius prancūziškus bruožus.
Išvaizda
Vandėjos grifonas – briquettas yra vidutinio dydžio, tvirtai sudėtas šuo, apie 48–55 cm ties ketera, sveriantis 18–23 kg. Dėl proporcingos, stiprios kūno sandaros, jis puikiai pritaikytas ilgoms kelionėms ir sunkioms oro sąlygoms – kaip ir daugumai medžioklinių šunų.
- Galva: Ilga, bet ne per sunki, aiškiai išreikšta kakta, pailgos ausys, kabančios ir padengtos šiurkščiais plaukais.
- Akys: Didelės, tamsios, atspindi geranoriškumą ir budrumą.
- Kailis: Šiurkštus, tankus, vidutinio ilgio, su storesniu pavilniu. Kailis saugo nuo brūzgynų ir prasto oro.
- Spalva: Dažniausiai dviejų ar kelių spalvų – balta su juodomis ar rudos spalvos dėmėmis, gali būti gelsvi, oranžiniai ar pilki atspalviai.
- Kūnas: Kompaktiškas ir raumeningas. Uodega vidutinio ilgio, laikoma aukštai, bet ne užrietus virš nugaros.
- Kojos: Stiprios, su tvirtomis letenomis, pritaikytos ilgoms kelionėms ir šuoliams.
Apskritai, vandėjos grifono – briquetto veislės šuo yra labai išvaizdus, judrus, stiprus, su išraiškinga galva bei būdinga „ūsais“ dengta snukio sritimi.
Charakteris
Briquettas garsėja kaip energingas, linksmas ir ištvermingas šuo. Jam būdingas stiprus noras būti komandoje – ar tai su kitais šunimis, ar su šeima. Salvokai, kaip ir dauguma skalikų, išlaikė stiprų medžioklės instinktą, todėl kartais gali būti linkę persekioti kvapus ar padidėjusio susidomėjimo lauke metu bandyti pabėgti.
- Draugiškumas: Vandėjos grifonas – briquettas paprastai labai draugiškas, gerai sutaria su žmonėmis ir kitais šunimis. Socializuotas nuo mažumės, puikiai prisitaiko prie įvairių situacijų.
- Ištikimybė: Tai lojalus šeimos narys, kuris dažnai nori būti šalia savo žmonių, aktyviai dalyvauti šeimos gyvenime.
- Protas ir savarankiškumas: Veislė yra protinga, bet gali būti kiek užsispyrusi, todėl reikia kantraus ir nuoseklaus auklėjimo.
- Triukšmingumas: Šie šunys turi gana stiprų balsą; kaimynystėje tai gali tapti iššūkiu, jei šuo ilgai paliekamas vienas.
- Aktyvumas: Vandėjos grifonai reikalauja daug judesio – ilgi pasivaikščiojimai ir žaidimai būtini kasdien.
Šios veislės atstovai nėra agresyvūs, retesni – perdėtai sargūs. Jie yra švelnūs su šeima, tačiau gali būti kiek atsargūs su nepažįstamaisiais. Tinkamai auklėjant, vandėjos grifonas tampa nuostabiu gyvūnu tiek aktyviems žmonėms, tiek šeimoms.
Priežiūra ir mityba
Nors vandėjos grifonas – briquettas nėra reiklumas kasdienei priežiūrai, yra keletas specifinių dalykų, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį būsimi šeimininkai.
- Kailio priežiūra: Šiurkštus, tankus kailis linkęs veltis ir gali kaupti purvą medžioklės ar pasivaikščiojimų metu, todėl reguliariai šukuokite – bent 1–2 kartus per savaitę. Kartą per metus rekomenduojama profesionali šiurkščio kailio trimsavimo procedūra (stripping).
- Maudymas: Maudymas vidutinis – prireikus (po labai purvinų pasivaikščiojimų), tačiau dažnas maudymas nerekomenduojamas, kad nebūtų pažeistas natūralus kailio sluoksnis.
- Ausų priežiūra: Kadangi ausys ilgos ir kailiu dengtos, dažnai reikia tikrinti, valyti, kad nesikauptų ausų vaškas ar nedaugintųsi bakterijos, ypač po pasivaikščiojimų drėgnose vietose.
- Judėjimas: Vandėjos grifonas – briquettas nėra „tingus“ šuo – jam labai reikalinga fizinė apkrova: ilgi pasivaikščiojimai, bėgiojimas miške, žaidimai, šunų sportas. Dėl stipraus instinkto persekioti rekomenduojama vedžioti saugiuose plotuose arba su pavadėliu.
- Mityba: Šuns aktyvumas ir ištvermė reikalauja kokybiško šunų pašaro, subalansuoto pagal amžių ir fizinę veiklą. Svarbu reguliuoti maisto kiekį, kad išvengtumėte nutukimo, bet kartu nepamiršti pakankamai baltymų ir riebalų.
Priklausomai nuo gyvenimo būdo, galimi papildomi aspektai: reguliariai tikrinkite dantis, nagus, stebėkite gyvūno svorį. Venkite ilgesnio vienatvės periodo – šie šunys prasčiau toleruoja izoliaciją.
Sveikata ir paveldimumas
Vandėjos grifonas – briquettas laikomas gana atspariu ir ištvermingu šunimi. Dauguma medžioklinių šunų buvo išvedami remiantis natūraliu atsparumu bei stiprumu, todėl esminių, dažnai pasitaikančių paveldimų ligų nėra labai daug, bet svarbu žinoti keletą dažniau pasitaikančių aspektų.
- Ausų uždegimai: Dėl ilgų, kabančių ausų šie šunys gali būti linkę į ausų uždegimus, ypač jei daug laiko praleidžia lauke ar drėgnose vietose.
- Klubų displazija: Nors nėra dažniausia, didesniems ir aktyviems šunims gali pasitaikyti sąnarių bei klubų displazija, todėl rekomenduojama atlikti prevencinius tyrimus bei vengti intensyvaus fizinio krūvio dar augančiam šuniui.
- Odos problemos: Dėl tankaus ir šiurkštaus kailio, pasitaiko odos sudirgimų ar alergijų, ypač jei nepakankamai dažnai šukuojama ar džiovinama po drėgnų iškylių.
- Akių ligos: Retkarčiais pasitaiko paveldimos akių ligos ar uždegimai, todėl reikia reguliariai tikrinti akių sveikatą.
Vidutinė vandėjos grifono – briquetto gyvenimo trukmė yra apie 12–13 metų. Kaip ir visoms šunų veislėms, labai svarbi reguliari veterinarinė priežiūra: skiepai, dehelmintizacija, profilaktiniai tyrimai. Atsakingi veisėjai šuniukus testuoja dėl galimų paveldimų problemų, tad renkantis šuniuką svarbu domėtis kilme ir tėvų sveikata.
Tinka kam?
Vandėjos grifonas – briquettas – puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško aktyvaus, ištvermingo ir draugiško šuns. Ši veislė visų pirma tinka:
- Aktyviems žmonėms ir šeimoms: mėgstantiems ilgus pasivaikščiojimus gamtoje, žygius ar bėgiojimą su šunimi.
- Medžiotojams: Briquettas buvo išvestas kaip universalus medžioklinis šuo, puikiai sekantis pėdsakais – gali tapti puikiu pagalbininku medžioklės entuziastams.
- Turintiems pakankamai laisvo laiko: šiai veislei reikia nemažai dėmesio, judėjimo ir dresūros.
- Turintiems kiemą ar kaimo valdas: Šuo mėgsta erdvę, bet gali prisitaikyti ir prie gyvenimo mieste, svarbiausia užtikrinti reguliarią mankštą.
- Šeimoms su vyresniais vaikais: Briquettas draugiškas, neagresyvus, bet labai žaismingas, todėl puikiai tiks šeimoms, kuriose vaikai supranta, kaip elgtis su šunimi.
Veislė gali būti iššūkis pradedantiesiems, jei stokojama kantrybės mokant paklusnumo ar nesuteikiama pakankamai krūvio. Nerekomenduojama labai užsiėmusiems ar mažai namie būnantiems žmonėms, nes šuo gali nuobodžiauti ir kelti destruktyvų elgesį.
Įdomūs faktai
- Veislės pavadinimas „Briquet“ prancūziškai reiškia būtent vidutinį dydį – jis buvo sukurtas mažesnės versijos medžioklinių šunų mylėtojams.
- Vandėjos grifonai medžiojo net sudėtingiausiose Prancūzijos vietovėse – krūmynuose, pelkėtose vietose, todėl pasižymi ypatingu ištvermingumu ir drąsa.
- Veislė buvo beveik išnykusi po Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų, tačiau atkaklių veisėjų ir entuziastų dėka atkurta ir išsaugota iki šių dienų.
- Briquettai pasižymi išskirtiniu gebėjimu „skaityti“ kvapus ir sekti pėdsakais net po kelių valandų – medžioklėje jie gali demonstruoti nepaprastą kantrybę ir atkaklumą.
Apibendrinimas
Vandėjos grifonas – briquettas – tai išskirtinis prancūziškas šuo, jungiantis skaliko smalsumą, energiją ir ištikimybę. Jo istorinė paskirtis – medžioklė – išliko ir šiandien, tačiau veiklus ir prieraišus charakteris leidžia jam tapti nuostabiu šeimos nariu ar patikimu partneriu aktyvioje veikloje. Šis šuo reikalauja pakankamai fizinės veiklos, reguliarios priežiūros ir kantraus auklėjimo, tačiau mainais suteiks daug džiaugsmo bei atsidavimo. Norintys vandėjos grifono – briquetto turi įvertinti savo galimybes, pasiruošti aktyviam gyvenimo būdui ir suteikti šuniui ne tik namus, bet ir prasmingą veiklą.

Veterinarijos gydytojas su ilgamete patirtimi, rašantis apie šunų, kačių ir kitų gyvūnų veisles, priežiūrą bei sveikatą. Jo tinklaraštyje galima rasti praktinių patarimų augintinių šeimininkams, moksliškai pagrįstos informacijos ir įdomių faktų apie gyvūnų elgseną bei kasdienybę.