Tajų katė – išraiškinga, elegantiška ir artima žmogui katės veislė, kuri išsiskiria ne tik savo išvaizda, bet ir šiltu, bendraujančiu charakteriu. Šios katės primena klasikines Siamo veislės atstoves, tačiau jų išvaizdoje dominuoja natūralesnis, originalesnis bruožų rinkinys, o temperamentas – šiek tiek švelnesnis ir prieraišesnis. Tajų katė – puikus pasirinkimas tiems, kurie vertina ne tik grožį, bet ir draugišką augintinio būdą. Šis veislės aprašymas padės išsamiau susipažinti su Tajų katės istorija, išvaizda, charakteriu, ypatingais priežiūros poreikiais ir kitais svarbiais aspektais.
Kilmė ir istorija
Tajų katės šaknys siekia senovės Siamo karalystę – šiandieninę Tailandą. Manoma, kad jos buvo laikomos kilmingų šeimų ir vienuolynų augintinėmis, o jų priežiūra buvo apgaubta pagarbos ir netgi maginių simbolių. Istoriniai šaltiniai, įskaitant „Cat-Book Poems“ (turandokai), liudija, kad šios katės egzistuoja jau mažiausiai kelis šimtus metų. Iki XX a. pradžios Tajų katės buvo vadinamos tiesiog Siamo katėmis ir būtent tokios išvaizdos gyvūnai pirmiausia pasiekė Europą XIX a. pabaigoje.
Bėgant laikui, Siamo katės Europoje ir Amerikoje pradėtos tikslingai veisti siekiant itin grakščios, ilgos, ekstravagantiškos išvaizdos: siaurėjančios galvos, itin ilgų kojų ir uodegos, mažyčių letenėlių. Tokiu būdu XX amžiuje išsivystė vadinamoji modernioji Siamo katė. Tačiau nemažai kačių augintojų ir entuziastų liko ištikimi klasikiniam tipui, todėl buvo siekiama atkurti bei išsaugoti pradinį Siamo katės tipą – „tailandinį“, kuris šiandien ir vadinamas Tajų katėmis.
Tarptautinė Felinologų Federacija (FIFe) šią veislę oficialiai pripažino 1990-aisiais metais. Šiuo metu Tajų katė laikoma atskira veisle (kodas THA), kuri skiriasi nuo moderniųjų Siamo kačių tiek išvaizda, tiek kai kuriomis elgesio savybėmis.
Išvaizda
Pagrindiniai bruožai
- Kūno tipas: Vidutinio dydžio, tvirtas, raumeningas, bet ne stambus. Kojos proporcingos, letenos apvalios, uodega vidutinio ilgio su užapvalintu galiuku.
- Galva: Apvali ar šiek tiek ovali, su aiškia veido struktūra, bet be aštrių linijų. Profilis švelniai išlinkęs.
- Ausys: Vidutinio dydžio, šiek tiek užapvalintos viršuje, pastatytos gana plačiai.
- Akys: Didelės, rytietiškos, išraiškingos, migdolo formos arba beveik apvalios, ryškiai mėlynos spalvos.
- Kailis: Trumpas, prigludęs, blizgus. Tankis priklauso nuo klimato, tačiau kailio struktūra išlieka „šilkinė“.
- Spalvos: Dažniausiai būna „colorpoint“ raštai (šviesus kūnas, su tamsesnėmis ausimis, snukiu, kojomis ir uodega). Tik šios spalvos yra pripažįstamos kaip veislės standartas pagal FIFe.
Nors iš pirmo žvilgsnio Tajų katė panaši į šiuolaikinę Siamo katę, bet pastaroji visgi vykdo stipresnę orientaciją į ekstremaliai grakščius bruožus, o Tajų išlaiko subalansuotą, natūralesnę ir tvirtesnę išvaizdą.
Charakteris
Nuoširdumas ir bendravimas
Tajų katės garsėja itin stipriu socialumu – jos labai glaudžiai prisiriša prie savo šeimininko ir dažnai renkasi būti šalia žmogaus. Tai iš prigimties kompanioniškos, meilios ir lojalios katės. Dažnai jos apibūdinamos kaip „katės-šunys“ dėl gebėjimo sekti paskui šeimininką, reaguoti į iššaukimą ir netgi atsinešti žaisliukus.
Temperamentas
- Bendraujančios: mėgsta „kalbėtis“, garsiai ir aiškiai reikšti savo nuomonę. Jų balsas išraiškingas, tačiau ne toks įkyrus bei aštrus kaip šiuolaikinių Siamo kačių.
- Žaismingos: net ir suaugusios nepraranda smalsumo. Mėgsta žaisti tiek su žmogumi, tiek savarankiškai.
- Protingos: Tajų katės greitai supranta kas vyksta aplinkoje, gali atlikti paprastas komandas ir atpažinti šeimos narius iš balso ar žingsnių.
- Smalsios, bet pakankamai drausmingos: dažnai tyrinėja aplinką, mėgsta stebėti žmones, bet gali būti lengvai išmokytos taisyklių namuose.
Šios veislės katėms būdinga ištikimybė šeimai, tačiau draugiškai sutaria ir su svetimais žmonėmis, jei yra tinkamai socializuotos. Jos dažnai pasižymi kantrybe, todėl tinka ir šeimoms su vaikais. Tačiau reikia atminti, kad Tajų katės nemėgsta būti ilgam paliktos vienos – joms būtinas kontaktas su žmogumi.
Priežiūra ir mityba
Kailio priežiūra
Kailis trumpas ir glotnus, todėl Tajų katės nereikalauja daug laiko kasdienei priežiūrai. Užtenka kartą per savaitę sušukuoti specialia guminė šukomis arba pirštine – taip pašalinami iškritę plaukai ir paskatinamas natūralus kailio blizgesys. Intensyvesnis šėrimasis gali pasireikšti tik pavasarį ir rudenį.
Mityba
Tajų katėms rekomenduotina subalansuota ir kokybiška katėms skirta mityba: profesionalus sausas arba drėgnas ėdalas, papildytas šviežiu vandeniu. Nereikėtų duoti per daug užkandžių ar labai kaloringo maisto, nes nutukimas didina sveikatos sutrikimų riziką. Gali būti naudinga pasitarti su veterinaru dėl maisto pasirinkimo ir normų, nes šioms katėms būdinga vidutinė, tačiau kartais ir padidėjusi dieta dėl jų aktyvumo lygio.
Aktyvumas ir žaidimai
Norint užtikrinti optimalų Tajų katės aktyvumą, būtina reguliari fizinė ir protinė stimuliacija. Patartina namuose turėti įvairių žaislų, interaktyvių žaidimų, laipynių ar net paslėptų skanėstų, kad augintinė nenuobodžiautų.
Sveikata ir paveldimumas
Bendrosios sveikatos ypatybės
Tajų katės laikomos tvirtos sveikatos katėmis, tačiau kaip ir daugelis veislinių augintinių, gali turėti polinkį į tam tikrus paveldimus sveikatos sutrikimus. Prieš įsigyjant šios veislės augintinį, būtina pasidomėti tėvų ir giminės sveikatos istorija.
Dažnesnės sveikatos problemos
- Širdies ligos: ypač hipertrofinė kardiomiopatija (HCM) – genetiškai paveldima liga, kuria serga kai kurios rytietiškos veislės, įskaitant Tajų kates.
- Dantų problemos: polinkis į dantų akmenis ir gingivitą. Rekomenduojama reguliari burnos ertmės priežiūra, periodiniai veterinaro patikrinimai.
- Kryžminės akys (strabizmas): būdingos kai kurioms rytietiškoms katėms, tačiau Tajų katės šį bruožą turi rečiau nei modernioji Siamo veislė, tačiau pavienių atvejų pasitaiko.
- Kai kurios kepenų ar inkstų problemos: nėra tipiškos, bet gali pasitaikyti pavieniais atvejais, ypač nesirūpinant sveika mityba ir svoriu.
Bendrame veislės kontekste galima pabrėžti, kad Tajų katės yra ilgaamžės – vidutinė gyvenimo trukmė siekia 14–18 metų, o tinkamai prižiūrint galima tikėtis aktyvaus ir sveiko gyvenimo iki žilos senatvės.
Tinka kam?
Tajų katė puikiai tinka šeimoms, kurios ieško ištikimo, nepriklausomo, bet labai draugiško ir kompanioniško augintinio. Jos ypač vertinamos:
- Vaikų turinčiose šeimose – dėl kantrybės, atsidavimo ir žaismės.
- Vyresnio amžiaus žmonių namuose – dėl švelnaus charakterio ir gebėjimo „bendrauti“ su žmogumi.
- Žmonėms, kurie gali praleisti pakankamai laiko bendraudami – nes Tajų katėms reikia socialinės stimuliacijos.
- Gyvenantiems bute – dėl mažo poreikio didelėms erdvėms, tačiau mėgsta žiūrėti pro langą ar laipynioti laipynėmis.
- Namams, kuriuose yra kitų gyvūnų – jei socializacija buvo atlikta tinkamai, dažniausiai draugiškai sugyvena su šunimis ar kitomis katėmis.
Tačiau svarbu įvertinti šios veislės polinkį į didelį prisirišimą – Tajų katės nemėgsta ilgo vienatvės laikotarpio. Jei planuojama daug laiko praleisti išvykus ar darbe, rekomenduojama arba įsigyti antrą katę (pageidautina tos pačios veislės), arba pasirūpinti, kad gyvūnas dažniau gautų žmogišką dėmesį.
Įdomūs faktai
- Istorinis katalikų dvarų ir budistų šventyklų simbolis: senovės Siamo katės buvo laikomos dvasiniais ir kultūriniais gyvūnais.
- Balsingumas: Tajų katė pasižymi „murmėjimais“, „atodūsiais“, įvairiais balsais ir netgi atsako, kai su ja bendraujama. Tačiau jos balsas nėra toks veriantis kaip modernių Siamo kačių.
- Spalvų keitimas: katės kailio spalvos intensyvumas priklauso nuo kūno temperatūros – šaltesnėse kūno vietose (ausys, uodega, kojos) spalva tamsėja.
- Mitų paneigimas: Anksčiau buvo manoma, kad visos Siamo ar Tajų katės yra aklos arba serga dažnomis akių ligomis. Iš tiesų, veislė pasižymi geru regėjimu, o strabizmo atvejų mažėja dėka selektyvios veislinės atrankos.
Apibendrinimas
Tajų katė – išraiškingo grožio, ryškios mėlynos akys ir nepakartojamai artimas ryšys su žmogumi. Ši veislė pateisina lūkesčius tiems, kurie ieško draugiškos, dėmesingos ir ypač bendraujančios katės. Nors Tajų katės laikomos sveikomis ir ilgaamžėmis, būsimieji šeimininkai turi pasiruošti užtikrinti pakankamą dėmesį, reguliarią sveikatos priežiūrą ir tinkamą mitybą. Renkantis šios veislės augintinį svarbu suprasti jo emocinius poreikius – Tajų katė neliks abejinga, jei bus mylima ir globojama.

Veterinarijos gydytojas su ilgamete patirtimi, rašantis apie šunų, kačių ir kitų gyvūnų veisles, priežiūrą bei sveikatą. Jo tinklaraštyje galima rasti praktinių patarimų augintinių šeimininkams, moksliškai pagrįstos informacijos ir įdomių faktų apie gyvūnų elgseną bei kasdienybę.